Paliativní péči už nabízí i Domažlická nemocnice, zájem o službu stále roste

Autoři | Foto Pixabay.com

Domažlická nemocnice začíná nabízet paliativní péči. Služba je stále potřebnější, ovšem v Plzeňském kraji není příliš dostupná. I proto nemocnice zřídila ambulanci paliativní medicíny. Vede jí lékařka Soňa Purkar-Hegerová. S týmem sester bude poskytovat pomoc a poradenství jak v nemocnici, tak dle potřeb klientů i přímo v domácím prostředí.

Řada lidí vnímá paliativní péči jako službu pro poslední dny a týdny života s cílem omezit bolest. Ve skutečnosti se ale podle lékařky Hegerové jedná o mnohem širší záběr a nemusí jít nutně o péči v terminálním stádiu nemoci.

Pravidelný provoz ambulance je ve čtvrtek od 8 do 14 hodin, případně je možné se s lékařkou domluvit individuálně, a to na setkání v nemocnici nebo i přímo v domácím prostředí. Domluvit si schůzku je možné telefonicky na čísle 778 974 966 nebo e-mailem.

„Naopak je příznivější, pokud pacient, respektive rodina přijde co nejdříve, kdy se o nepříznivé prognóze dozvědí. Intervence jsou pak zaměřeny nejen na úlevu od symptomů a stresu spojených se závažnou nemocí, ale také na potřeby sociální, psychologické nebo spirituální, a to jak pro samotného pacienta, tak právě i pro jeho blízké. A ne jen při odchodu ze života, ale v celé obtížné fázi nemoci,“ vysvětluje Soňa Purkar-Hegerová, která má zkušenosti z hospice i s klinickou paliativní péčí.

Každý pacient má navíc svoji vlastní představu o životě s pokročilou chorobou a snahou zdravotníků by proto mělo být tyto představy pomoci je naplnit.

Zájem o paliativní péči stále roste

Nejčastějšími pacienty jsou zpravidla lidé s onkologickými onemocněními. Ale nejen ti. Paliativní péče je obvyklá i pro pacienty s chronickým onemocněním a selháváním ledvin, srdečním selháváním, CHOPN nebo pro pacienty s pokročilými demencemi. Těchto pacientů v populaci přibývá.

V některých krajích nebo i v Praze je paliativní péče celkem rozšířená a využívaná. Naopak v jihozápadních Čechách je nabídka zatím trochu omezená. Domažlická nemocnice na jejím zřízení pracuje několik let.

„Během covidové pandemie jsme začali připravovat sesterský paliativní tým. Jenže právě i kvůli covidu se nám nepodařilo sehnat atestovaného lékaře. To se změnilo až letos a jsem rád, že naše lékařka je i díky své předchozí praxi skutečně osobou na svém místě,“ říká ředitel Domažlické nemocnice Petr Hubáček

Do budoucna nemocnice plánuje mít kromě paliativní ambulance i kompletní paliativní tým pro péči v terénu, případně v pozdější fázi i paliativní lůžka. Obojí ovšem obnáší sehnat další kvalifikovaný personál.

Paliativní péči v současnosti poskytuje v Plzeňském kraji plzeňská fakultní nemocnice, Hospic svatého Lazara v Plzni a Domácí hospic Západ na Tachovsku. Omezená nabídka poskytovatelů je také v Karlovarském a Jihočeském kraji.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky paliativní péče, nevyléčitelné nemoci, Domažlická nemocnice, paliativní tým, hospic, ambulance paliativní medicíny.

Komentáře

Přihlášení uživatele

 Přihlásit se přes Apple
Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.