Počasí dnes2 °C, zítra1 °C
Čtvrtek 21. listopadu 2024  |  Svátek má Albert
Bez reklam

Plzeňský kraj je ve výskytu zhoubných nádorů na předních místech, nemocnice nakupuje přístroje pro lepší diagnostiku

Fakultní nemocnice Plzeň nakoupí nové přístroje za bezmála 300 milionů korun pro lepší péči o onkologické pacienty. Zafinancuje to díky evropské dotaci. Do budoucna se tak zvýší kvalita a dostupnost pokročilých radioterapeutických a chirurgických metod. Zlepší se i podmínky pro diagnostiku a léčbu vzácných chorob. Plzeňský kraj je ve výskytu zhoubných nádorů dlouhodobě na předních místech v ČR, u nádorů ledvin je bezkonkurenčně první.

„Pořizovaná technika pomůže lékařům zpřesnit diagnostiku nádorových onemocnění v oblasti centrální nervové soustavy, hlavy a krku, u karcinomu prsu, gynekologických nádorů i nádorů rekta a prostaty. Bude komplexně hodnotit nejen vlastnosti nádoru, ale i stav pacienta a přidružené choroby,“ vysvětluje ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.

Nechte si po létu zkontrolovat znaménka, doporučují dermatologové

Během léta častěji vyrážíme na výlety, sportujeme, koupeme se v moři nebo v rybníce. K těmto aktivitám patří pobyt na slunci, které dává lidské kůži zabrat. Odborníci proto doporučují, aby si lidé zašli po létě zkontrolovat znaménka.

 

Příslibem pro mnohé onkologické pacienty, zejména v případě vyčerpání možností standardní léčby, je buněčná terapie. „Je připravována jako specifická, vysoce personalizovaná terapie na základě komplikovaných výrobních postupů. Automatizace této přípravy významně zvýší úspěšnost terapie a zároveň umožní podávat vysoce kvalitní přípravky větší skupině pacientů,“ doplnil ředitel.

Přístroje dostane klinika zobrazovacích metod, onkologická a radioterapeutická klinika, hematologie a urologická klinika. Vybavení chce nemocnice pořídit do ledna roku 2026. Akce vyjde na téměř 300 milionů korun, 218 milionů pokryje dotace EU. „Realizace tohoto projektu nám umožní zavést velké množství inovativních přístupů či metod v relativně krátkém čase, a tím posuneme úroveň poskytované péče na vyšší úroveň,“ dodal Šimánek.

Pacientů se zhoubnými nádory přibývá, nemocnice proto rozšířila onkologický denní stacionář

Ve výskytu zhoubných nádorů je Plzeňský kraj dlouhodobě na předním místě. U nádorů ledvin ve statistikách dokonce jednoznačně vede. I kvůli tomu rozšířila Onkologická a radioterapeutická klinika Fakultní nemocnice Plzeň svůj onkologický stacionář....

 

Nemocnice díky dotaci koupí například hybridní PET/MR hybridní systém, který v sobě kombinuje magnetickou rezonanci a pozitronovou emisní tomografii. Dále pořídí digitální mamograf s přímou digitalizací, CT simulátor, terapeutický rentgenový ozařovač a ozařovač transfúzních přípravků, robotický operační systém, automat pro izolaci a kultivaci buněk, robotizovaný systém pro biologickou banku a jiné vybavení.

Onkologická a radioterapeutická klinika FN Plzeň ročně eviduje kolem 3500 nových onkologických pacientů z Plzeňského, ale také z Karlovarského a částečně z Jihočeského kraje. Nemocnice ročně hospitalizuje v průměru 4 000 onkologických pacientů. Přibývá i nemocných v chemoambulancích. V roce 2022 ošetřili zdravotníci v denním stacionáři 12 025 pacientů, loni jich bylo 13 931, tedy téměř o 16 procent více. Nárůst je patrný i letos. Zdroj: ČTK

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto se svolením FN Plzeň

Štítky zdraví, nemocnice, FN Plzeň, nové vybavení, přístrojové vybavení, nádorová onemocnění, rakovina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Plzeňský kraj je ve výskytu zhoubných nádorů na předních místech, nemocnice nakupuje přístroje pro lepší diagnostiku  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.