neděle 16. května 2021 Přemysl

Diecézní charita Plzeň provozuje poradnu pro cizince z montoven

Do složitých situací se dostávají v těchto dnech cizinci pracující jako agenturní zaměstnanci pro firmy v Plzeňském kraji. Někteří zaměstnavatelé se snaží zbavit za nouzového stavu odpovědnosti za zaměstnance ze zahraničí.

Diecézní charita Plzeň zřídila poradnu pro cizince a uprchlíky, která tyto problémy s klienty řeší. Hned v několika jazykových variantách vydává upozornění pro cizince zaměstnané v ČR. „Máme signály, že se takové věci dějí. Informujeme o tom naše klienty a raději preventivně vydáváme upozornění pro všechny cizince, aby věděli, na co si dát pozor,“ říká Klára Zachová, vedoucí poradny. „Chceme jim také poskytnout informace o nařízeních souvisejících s opatřeními proti šíření COVID-19.“

V upozornění se mimo jiné píše: „Pokud Vám zaměstnavatel předloží k podpisu dokument, jehož obsahu nerozumíte, nebo pokud obsahuje prázdná místa, která se mohou doplnit později, zejména datum, nepodepisujte jej. Je-li to možné, vezměte si výtisk od zaměstnavatele s tím, že jej podepíšete později, a požádejte někoho o pomoc s vysvětlením obsahu dokumentu.“

Zaměstnavatel také například nemůže ukončit pracovní poměr zaměstnance ve zkušební době po dobu prvních 14 dnů, kdy je zaměstnanec na nemocenské nebo v karanténě. Jinou důležitou informací pro cizince je, že pokud legálně pobývali v ČR před vyhlášením nouzového stavu, mohou na území dále setrvat po dobu trvání nouzového stavu bez nutnosti řešit své pobytové záležitosti.

Další užitečná pracovněprávní doporučení jsou srozumitelnou formou uvedena v plném znění upozornění vydávaného zároveň i v ruštině a mongolštině, překlad do bulharštiny se již připravuje a bude doplněn v nejbližší době.

„Spousta firem, ale zároveň deklaruje, že zaměstnance po čtrnácti dnech vezme zpět,“ uzavírá optimističtěji vedoucí Poradny pro cizince a uprchlíky.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Adriana Jarošová / MMP

Štítky Diecézní charita, cizinci, montovny, agenturní zaměstnanci, koronavirus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.