Možnost provádět skutečnou operaci na živém pacientovi v narkóze je pro mediky velmi ojedinělá. Při studiu se k něčemu takovému nedostanou a zákroky mohou vykonávat až po ukončení studia. O to více je pro budoucí lékaře atraktivní Letní škola experimentální chirurgie, která se už podesáté koná na plzeňské lékařské fakultě. Studenti z devíti zemí si například vyzkoušeli odstranění ledviny, žlučníku nebo sešití cév.
Na jubilejní 10. ročník Letní školy experimentální chirurgie přijelo do Plzně 32 studentů z devíti různých zemí. Šest českých studentů spolu se spolužáky z Belgie, Itálie, Neměcka, Polska, Portugalska, Srbska, Španělska a Turecka nacvičuje na prasatech domácích chirurgické techniky, které v budoucnu uplatní při zákrocích na lidských pacientech. „Prasata domácí jsou pro nás optimální svojí anatomií a fyziologií blízkou člověku, nejlépe se s nimi pracuje. Ostatní zvířata se i z etických důvodů přestala používat," říká Václav Liška z chirurgické kliniky plzeňské fakultní nemocnice, který školu zakládal a dodnes ji vede.
Během letní školy, kam se mohou hlásit studenti od třetího ročníku, odoperují během dvou týdnů celkem šestnáct 40 kilogramových prasat. Jako první si zkouší sešívat rány a postupně se propracují až na operační sál, kde jeden student operuje a dva mu asistují. Medici si takto odpracují zhruba 30 hodin a provedou 20 různých výkonů. Na unikátní škole se prakticky seznámí s anestezií i radiologií. Při operacích jsou prasata v hluboké narkóze, z níž se už potom neprobouzejí.
„V průběhu programu nejprve získávají dovednosti na prasečích nožičkách a poté pokračují na experimentálních operačních sálech. Organizátoři kladou velký důraz na etické zásady, včetně minimalizace počtu použitých zvířat a zajištění jejich komfortu během experimentů,“ zdůrazňuje mluvčí fakulty Barbora Černíková.
Studenti se také seznamují s modelovacím softwarem, který může v některých případech nahradit použití experimentálních modelů. Zájem o školu byl letos dvojnásobný, cena kurzu je 38 tisíc korun. Kromě praktických workshopů chodí medici také na přednášky chirurgů, kteří představují špičky z oboru. Do Plzně letos dorazily lékařské kapacity z Curychu, Jeny, Rotterdamu a Heidelbergu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.