Prezident Petr Pavel jednal s rektorem ZČU o vysoké škole v Karlovarském kraji

Autoři | Foto Tomáš Fongus, Kancelář prezidenta republiky

Petr Pavel jednal s minstrem školství Mikulášem Bekem (STAN), rektorem Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) Miroslavem Lávičkou a hejtmankou Janou Mračkovou Vildumetzovou (ANO) o vzniku vysoké školy v Karlovarském kraji. Plzeňská univerzita nabídla rozšíření své stávající činnosti a také know-how pro rozvoj vysokoškolského vzdělávání v tomto kraji. Hejtmanka ale stále preferuje variantu samostatné vysoké školy.

Karlovarský kraj je jediný, který nemá na svém území sídlo vysoké školy. Jeho představitelé to chtějí změnit. Cesty pro vznik vysoké školy v kraji jsou dvě, buď na základě změny zákona, kterou by vznikla vysoká škola Karlovarského kraje, nebo vznikem vysokoškolského ústavu pod hlavičkou ZČU. V posledních měsících jde o velké téma, které zaujalo i prezidenta Petra Pavla.  

„Setkání s panem prezidentem považuji za velmi přínosné. Měl jsem příležitost představit dosavadní působení Západočeské univerzity v Karlovarském kraji a zároveň nastínit naši představu o možném rozšíření aktivit, bude-li možné naplnit podmínky, které k tomu považujeme za nezbytné. Pan prezident jednoznačně deklaroval, že jeho prioritou je rozšíření stávající formy a posílení nabídky studijních programů. To jsme schopni naplnit. Zároveň jsem však považoval za důležité upozornit na skutečnost, že případné založení konkurenční veřejné vysoké školy by mohlo zásadně ovlivnit naše další kroky v regionu," uvedl po jednání rektor ZČU Miroslav Lávička.

ZČU nabízí nový vysokoškolský ústav a rozšíření oborů

Jako univerzita s více než 35 lety zkušeností v Karlovarském kraji ZČU nabízí rozšíření stávající činnosti a také know-how pro rozvoj vysokoškolského vzdělávání v tomto kraji. „Varianta nabízená ZČU, s pracovním názvem Kampus Karlovy Vary, by v první fázi kromě pokračování vzdělávání poskytované současnými dvěma fakultami, tedy ekonomickou a pedagogickou, nabídla i postupné zapojení dalších fakult, například designu a umění a zdravotnických studií, a hlavně od roku 2027 nově vytvořený autonomní vysokoškolský ústav, jakési centrum regionálního vzdělávání a výzkumu,“ popsala mluvčí plzeňské univerzity Andrea Čandová.

 Ten by měl vlastního ředitele a nabídka studijních programů by se rozšířila o ty, které by odpovídaly potřebám kraje, například o balneo, sociální práci, cestovní ruch, školní psychologii nebo bezpečnost. 

„Jsme univerzita pro celý region.“

Hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová ale stále trvá na schválení zákona o zřízení vysoké školy poslaneckou sněmovnou. „Zřízení vysoké školy v Karlovarském kraji je naší absolutní prioritou. Nedávno jsme proto zorganizovali pracovní jednání zastupitelů s rektorem ZČU a zástupci spolku ACADEMUS, kteří jsou připraveni pomoci s odborným a zkušeným týmem se zřízením vysoké školy. Schválili jsme usnesení, která podporují spolupráci se ZČU, které chceme dát jistotu, že naše kroky nebudou mít žádný dopad na její stávající aktivity v regionu,“ uvedla hejtmanka.

Karlovarský kraj v těchto dnes také informoval o tom, že krajští zastupitelé vyzvali ministra školství k podpoře zákonodárné iniciativy kraje ke zřízení vysoké školy v Karlovarském kraji. „Schválení zákona je totiž klíčové. Zákon je nyní ve sněmovně a může být schválen na další schůzi sněmovny,“ doplnila Vildumetzová.  

„Dlouhodobě říkáme, že jsme univerzita pro celý západočeský region, tedy jak pro Plzeňský, tak i pro Karlovarský kraj. Každoročně máme přibližně 300 absolventů s trvalým bydlištěm v Karlovarském kraji, 40 jich pak ročně dokončí studium přímo na pobočkách v kraji. To, co nás vždycky zpomalovalo od dalšího rozšíření studia, bylo nedořešení financování ze strany státu. Nyní se však otevírá reálná příležitost tuto otázku konečně posunout kupředu,” dodal rektor ZČU.

Na konci května proběhne další jednání mezi ZČU a hejtmankou Karlovarského kraje, která bude hostem na zasedání Akademického senátu ZČU.

Centrum digitální archeologie poskytne výzkumníkům špičkové technologie, třeba k tvorbě 3D modelů

Podrobné 3D modely nalezišť budou moci tvořit archeologové z Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni (FF ZČU) díky moderním přístrojům za 13 milionů korun. Drony, kamery nebo 3D tiskárnu využijí v novém Centru digitální archeologie vědci...

 

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ZČU, Západočeská univerzita, Miroslav Lávička, nové obory, vysoká škola v Karlovarském kraji, Mračková Vildumetzová

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.