Počasí dnes24 °C, zítra23 °C
Středa 27. září 2023  |  Svátek má Jonáš
Bez reklam

Plzeňský student uspěl v mezinárodní designérské soutěži mikromobility, jeho Buggy se inspirovala šváby

Třetí místo v designérské soutěži ENVO Next Move obsadil student Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) Ondrej Adamec. Soutěž pořádá kanadská společnost ENVO Drive, cílem bylo navrhnout novou generaci udržitelné osobní dopravy. Mezinárodní soutěže se zúčastnilo 382 designérů z 34 zemí.

„Mikromobilita aktuálně patří mezi často skloňovaná slova. Označuje především způsob osobní dopravy ve městech na kratší vzdálenosti, který si zároveň klade za cíl snížit dopravní zátěž nebo znečištění. Spadají sem malá elektrická vozidla, koloběžky, jízdní kola a další skladná a bezemisní vozidla. Cílem soutěže bylo povzbudit designéry, aby utvářeli budoucnost elektrické osobní dopravy v různých kontextech použití, od navigace po městě až po poznávání přírody,“ uvedla mluvčí ZČU Šárka Stará.

Ondrej Adamec, student třetího ročníku bakalářského studia v ateliéru Průmyslového designu, přihlásil do kategorie užitkových vozidel svou autonomní Blatto Buggy. Ta je vhodná pro pátrací a záchranné práce, skladování i práce na farmě. Inspiroval se šváby, a tak je Blatto malý, robustní, skladný a nezastavitelný. Díky nábojovému motoru, pohonu 4×4, hydraulickým brzdám a hmotnosti 180 kg uveze až pět osob.

„Blatto má skládací sedačky a hliníkovou konstrukci skrytou pod textilií, která se používá u kabrioletu. Vozidlo je elektrické, ovladatelné dvěma joysticky, a dokonce autonomní – díky kamerám, které jsou v každém rohu, ho můžete ovládat pouze pomocí aplikace v telefonu, například pro svoz balíků a zboží,“ vysvětluje autor projektu Ondrej Adamec.

Jedním z hlavních posuzovaných kritérií v soutěži byla stabilita vozidla, respektive jeho nízké těžiště, dále také modulární použití, tedy schopnost převozu osob i nákladu na krátké vzdálenosti, nízká hmotnost, silná světla pro použití v noci, rozvor maximálně dva metry a průměr otáčení pět metrů.

„Porotě se líbilo utilitární a originální řešení a především fakt, že Ondrej dbal na splnění velmi přísných kritérií zadání. Blatto je hodnotným příspěvkem do profesního portfolia, ve své budoucí kariéře Ondřej toto ocenění určitě zhodnotí. Pro ateliér Průmyslového designu se jedná o další úspěch na mezinárodním poli a potvrzení vysoké úrovně našich absolventů,“ říká Jan Korabečný, vedoucí ateliéru Průmyslového designu na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara.

Studenti ateliéru Průmyslového designu měli možnost účastnit se soutěže během výuky v zimním semestru akademického roku 2022/2023. Výuka průmyslového designu na plzeňské Sutnarce kombinuje skicování, 3D modely i praktickou proveditelnost samotných návrhů, včetně výroby nejrůznějších prototypů.

Ohodnoť článek

Foto ZČU, Západočeská univerzita v Plzni

Štítky designérská soutěž, třetí místo, student ZČU, udržitelná osobní dopravu

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Plzeňský student uspěl v mezinárodní designérské soutěži mikromobility, jeho Buggy se inspirovala šváby  |  Vzdělání  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.