pátek 10. července 2020 Libuše / Amálie

Tachov postavil dům s 24 pečovatelskými byty za 33 milionů korun

Tachov postavil pečovatelský dům s chráněným bydlením pro zdravotně postižené lidi a seniory nad 65 let. Vznikl v Bělojarské ulici za 32,5 milion korun. Z 24 malometrážních bytů je 16 chráněných, podpořených dotací ministerstva pro místní rozvoj ve výši 9,6 milionu korun, tedy 600 tisíc korun na jeden byt. Při otevření domu to dnes řekl starosta třináctitisícového města Ladislav Macák (Patrioti Tachova).

V přízemí třípatrové budovy je Červený kříž, který tam bude zajišťovat pečovatelskou službu, a jsou tam také třeba vany se zvedacím zařízením. "Jde v podstatě o garsonky s plochou bytu kolem 36 metrů čtverečních, v bytech jsou sprchy," uvedl. Zájemci musí mít potvrzení od lékaře, že potřebují pečovatelskou službu, žadatele přijímá odbor sociálních věcí a zdravotnictví města. "Zájem o byty je velký, už je jich 18 obsazeno a další žádosti jsou," uvedl Macák.

Pečovatelský dům stojí na místě budovy, ve které sídlil Červený kříž a kterou město zbouralo. Sousedí s objektem, v němž už v letech 2003 až 2006 vzniklo 43 chráněných bytů, také s podporou ministerstva pro místní rozvoj. Všechny jsou trvale obsazené. "Jakmile se nějaký uvolní, hned nastoupí další čekatelé," řekl starosta. Město si myslelo, že první dům se 43 byty nenaplní. Lidé si na to ale podle Macáka tak zvykli, že město muselo vybudovat další dům.

Tachov chce v příštích letech stavět byty včetně chráněných, sociálních a startovacích. Město vlastní téměř 700 městských bytů, které si chce dlouhodobě ponechat. "Naopak cítíme potřebu, že budeme muset stavět další městské byty," uvedl Macák. Tachov příští rok koupí nadstandardní bytovku se čtyřmi byty pro lékaře, kterých je ve městě nedostatek. "A dále koupíme objekt, který z kanceláří předěláme na 12 malometrážních startovacích bytů, které budou v roce 2021," řekl starosta.

Tachov si chce nechat městské byty pro lidi, kteří na vlastní bydlení nemají, a pro profese, jež město potřebuje, tedy pro hasiče, policisty, zdravotníky a učitele, jichž je nedostatek. Jednou z možností, jak je do pohraničí přilákat, je, že jim město nabídne byt.

Náklady na opravu a údržbu městských bytů plně kryjí nájmy z bytových i nebytových prostor. Nájem činí 48 Kč/m2. "Je jeden z nejnižších v kraji, podobně jako doprava, která stojí sedm korun. Nemáme důvod na obyvatelích vydělávat. Mají tu nižší možnosti výdělků než ve velkých městech," řekl Macák. Také kvůli tomu Tachov letos snížil trvale hlášeným občanům poplatky za popelnici ze 750 na 500 Kč za rok.

Autoři | Foto město Tachov

Štítky ČR, byty, sociální, správa, Tachov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.