Z celkového počtu 25 926 ukrajinských uprchlíků, kteří se registrovali v Plzeňském kraji je už zaměstnáno téměř osm tisíc příchozích. Od počátku krize na Ukrajině patří Plzeňský kraj mezi tři nejvíce zasažené kraje napříč Českou republikou v počtu přijatých uprchlíků. Aktuálně je zde registrováno 25 926 ukrajinských uprchlíků.
I přes vysoké počty příchozích uprchlíků je v současné době Plzeňský kraj nejlepší v jejich zaměstnávání. V celé České republice je zaměstnáno téměř 51 tisíc uprchlíků, Plzeňský kraj má podle informací evidence Úřadu práce Plzeň přesně celkem 7720 uprchlíků z Ukrajiny, kteří si už našli na území regionu práci.
„Jsme dlouhodobě krajem s vysokým počtem uprchlíků, přesto si s tím umíme poradit. Už v době covidové krize se nám osvědčila komunikace se zaměstnavateli, využili jsme proto tuto cestu i nyní. Díky skvělé spolupráci úřadu práce i všech dalších složek podílejících se na řešení uprchlické krize, se nám podařilo pozitivně motivovat a následně zaměstnat téměř osm tisíc uprchlíků. Považujeme to za velmi dobrý výsledek s ohledem na vysoký počet registrovaných v našem kraji. Poděkování patří především kolegům z úřadu práce, kteří denně s těmito lidmi pracují,“ řekl novinářům hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták (Piráti).
„Přes Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) prošlo do neděle 23 682 osob z Ukrajiny. Celkem bylo přes KACPU ubytováno 2 295 uprchlíků. Z příchozích uprchlíků je v kraji 7 285 dětí ve věku 3 – 18 let, z toho jich 2 014 navštěvuje adaptační skupiny, školy a školky,“ doplnila hejtmana mluvčí kraje Eva Mertlová.
Středa, 18. května 2022, 07:32
Několik desítek romských uprchlíků z Ukrajiny našlo dočasné útočiště také v Plzeňském kraji. Jedna skupina, kterou tvoří ženy a děti, žije už asi 14 dní ve Strašicích na Rokycansku. Další romští utečenci jsou ubytováni v plzeňském Pekle.
Podle informací úřadu práce nejčastěji nastupují uprchlíci z Ukrajiny jako dělníci na montáži výrobků a zařízení, pomocní pracovníci v těžbě a stavebnictví, ve výrobě, dopravě i jako uklízeči. Zpravidla se jedná o dlouhodobě neobsazená pracovní místa.
Občané Ukrajiny prchající před válkou, kteří mají pobytové vízum za účelem dočasné ochrany, nepotřebují aktuálně povolení k zaměstnání ani zaměstnanecké karty. Nemusí se spoléhat na zprostředkovatele. Mohou si najít sami zaměstnání u každé firmy, která hledá pracovníky. Jednou z nejčastějších překážek pro výkon především kvalifikovaných profesí je jazyková bariéra.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.