úterý 7. dubna 2020 Heřman / Hermína

Do Úhlavy se dostala chemikálie, pitná voda v Plzni je v pořádku

Chemická látka na impregnaci dřeva unikla zřejmě v noci ze 7. na 8. října z výrobního areálu v Klatovech do Drnového potoka. Je to jeden z významných přítoků Úhlavy, jež zásobuje Plzeň pitnou vodou. Z Úhlavy se látka dostala až do Berounky. Zásobování pitnou vodou pro Plzeňany není ohroženo. Lidé se nemusí obávat ani kontaminace vodovodních řadů. Odborníci ale z preventivních důvodů nedoporučují jíst ryby ulovené v Úhlavě a v Berounce, zalévání touto vodou, napájení dobytka ani koupání, sdělila dnes mluvčí krajského úřadu Alena Marešová.

Laboratoř a dispečink Povodí Vltavy ve spolupráci s Vodárnou Plzeň monitorují vývoj koncentrace nebezpečné organické látky v řece. "Povodí Vltavy v průběhu soboty navýšilo odtok z přehrady Nýrsko, aby došlo k naředění vody v řece Úhlavě, a tedy ke snížení koncentrace. V neděli 13. října v nočních hodinách byl ze stejných důvodů navýšen odtok z přehradní nádrže Hracholusky," uvedla Marešová.

"Obyvatelé se nemusí obávat toho, že by se jim dostala do kohoutků závadná voda. Máme špičkovou úpravnu vody, která nedávno prošla rekonstrukcí a modernizací a má technologie na zachycení těchto látek," uvedl generální ředitel Vodárny Plzeň Ludvík Nesnídal.

Podle Dany Veselé z vodárny Povodí Vltavy bezprostředně po zjištění havárie zahájilo detailní monitoring toku Úhlavy s detailním zaměřením na profily v blízkosti jímacího objektu plzeňské vodárny. "Před nedávnem zrekonstruovaná technologická linka úpravny vody Plzeň se s kontaminovanou povrchovou vodou vyrovná, nicméně bude pro ni znamenat zvýšenou zátěž po stránce technické i technologické," uvedla Veselá. Ač vodohospodáři zvýšili vypouštěním vody z přehrady průtok vody a tím snížili koncentraci látky, lze čekat negativní vliv na ekosystém řeky, vyloučen není ani úhyn ryb, sdělila vedoucí Odboru životního prostředí Magistrátu města Plzně Dagmar Svobodová.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, ekologie, voda, dřevo, Plzeňský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.