pondělí 30. března 2020 Arnošt

Inspekce pokutovala Bytes z Domažlicka za příliš velkou kompostárnu

Firma Bytes HT provozovala v Horšovském Týně-Semošicích na Domažlicku větší kompostárnu, než jakou měla povolenou. Porušila tím zákon o odpadech. Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Plzni jí uložili pokutu 120 tisíc korun. Společnost nepodala odpor, sankce koncem září nabyla právní moci, řekla mluvčí inspekce Jana Jandová.

"Sankci akceptujeme a pokutu jsme uhradili," řekl Pavel Novák, jednatel Bytesu, jehož stoprocentním majitelem je město Horšovský Týn. Firma provozuje městské technické služby, zabývá se sběrem a likvidací odpadů a správou bytů a nebytových prostor.

"Kompostárna měla být dle povolení Městského úřadu v Horšovském Týně pouze malým zařízením ke zpracovávání biologicky rozložitelného odpadu," uvedla mluvčí inspekce. Kapacita nesměla překročit 150 tun ročně a v jedné zakládce mohlo být maximálně deset tun.

"V červenci 2019 inspektoři zjistili, že v kompostárně bylo minimálně 302 tun odpadů, tedy dvojnásobné množství, než její kapacita. Zakládek překračujících 10 tun tam bylo několik," řekla ředitelka plzeňského inspektorátu ČIŽP Petra Horčicová. Podle ní pro takto velké zařízení už nestačí pouze kladné vyjádření obce s rozšířenou působností, ale musí mít podle zákona o odpadech souhlas krajského úřadu.

Novák uvedl, že firma hned kapacitu upraví a následně ve spolupráci s městem požádá kraj o její rozšíření. Firma nevěděla o tom, že musí mít povolení krajského úřadu. Současnou vyšší kapacitu potřebuje a plně využívá, a proto požádá o její schválení.

"Absenci tohoto souhlasu nelze zlehčovat či opomíjet, neboť může dojít k nekontrolovatelnému nakládání s bioodpady a ohrožení životního prostředí a zdraví lidí," dodala Horčicová.

Autoři | Foto ČIŽP

Štítky ČR, odpady, správa, ČIŽP, Plzeňský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.