Národní kulturní památka a klenot lidové architektury západních Čech ožije o poslední únorové sobotě masopustním průvodem, hudebními vystoupeními a zabijačkovými hody. Loni dokončili památkáři náročnou rekonstrukci boleveckého selského statku, který si klade za cíl lidem připomenout každodenní i sváteční rodinný život hospodáře na přelomu 19. a 20. století
„Masopust má v Bolevci svou tradici, která se však vytratila už na začátku minulého století. Z bolevecké kroniky víme, že poměrně dlouho se tady ještě držely taneční zábavy konané před Popeleční středou, ale průvod masek je zmíněn naposledy před druhou světovou válkou,“ vysvětluje správce statku U Matoušů Martin Kolovský. Statek loni zažil svou první návštěvnickou sezonu po několikaleté náročné rekonstrukci a je tak na místě, aby se tam vrátily i obyčeje, které jsou se statkem úzce spjaté.
Čtvrtek, 18. března 2021, 15:25
Rekonstrukce historických staveb, revitalizace dvora, zahrady i nová expozice. Tím vším si prošel selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci. Stavení má lidem připomenout každodenní i sváteční rodinný život hospodáře na přelomu 19. a 20. století. Celková...
Pokud si chcete užít průvod masek, tak si určitě v kalendáři označte datum 26. února. Akce začne v 10 hodin a podle dobových pramenů dá „paní starostová“ maškarám svolení k masopustním taškařicím. Průvod se poté vydá směrem k ostatním domům na staré Bolevecké návsi. Svůj program nabídce i statek, kde vystoupí například pěvecký sbor a zájemci se také dozví vše o tom, jaký význam měl masopust pro naše předky. V 16 hodin maškary symbolicky pohřbí Bakuse.
„Masopust je jednou z příležitostí, jak udržovat lidové zvyklosti, i proto jsme se rozhodli se do této akce zapojit,“ říká starostka prvního městského obvodu Helena Řežábová (ODS). Zábavný program čeká i na děti, které si budou moci vyrobit masku nebo si užijí zábavné hry.
Masopust jako takový začíná už po Třech králích, jeho konec je ale pohyblivý, uzavírá se totiž ve vztahu k Velikonocům, konkrétně k Popeleční středě, kdy začíná čtyřicetidenní období půstu. Dříve bývalo zvykem, že lidé před tímto půstem pořádali zábavy a zabijačky a hodovali. Celé období spojovala dlouhá řada tradic. Od zajištění dobré úrody až po plodnost žen.
Masopust vrcholil bujarou oslavu s průvodem masek, o čemž se bolevecká kronika zmiňuje jako o takzvaných “bláznových dnech“, které podle historických pramenů začínaly v neděli před Popeleční středou. Nazdobil se hospodský sál, vyhrávalo se a po vsi chodil průvod maškar. Mezi nimi nesměl chybět žid s rancem, medvěd, kominík nebo bába s nůší. Stejně jako v dnešních dobách, kdy v průvodu zahlédnete Donalda Trumpa, i tehdy se objevovaly postavy, které reflektovaly danou dobu. Lidé slavili až do úterý. Úderem půlnoci ale zábava skončila a Popeleční středou se vstoupilo do období půstu.
Úterý, 16. února 2021, 13:40
Masopustní úterý, velká slavnost a ve své době i jeden z nejbláznivějších dnů v roce. Přípravy na masopustní průvod se konaly dlouhé týdny dopředu. Celé období spojovala dlouhá řada tradic. Od zajištění dobré úrody až po plodnost žen. Nutno dodat,...
Selský dvůr U Matoušů je hodnotnou ukázkou lidové architektury na západě Čech. Při jeho návštěvě si nelze nevšimnout kontrastu samotné staré Bolevecké návsi, která stojí v obklíčení panelákového sídliště, které vzniklo na přelomu 70. a 80. let. Díky odborníkům a oddaným rodákům se podařilo náves ochránit, aby nebyla srovnána se zemí, což se stalo napířklad na Skvrňanech či Doubravce. Statek je ve správě Národního památkového ústavu a od roku 2008 se pyšní statusem národní kulturní památka, kterou se v krajské metropoli může pochlubit už jen katedrála sv. Bartoloměje.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.