Počasí dnes0 °C, zítra0 °C
Neděle 5. února 2023  |  Svátek má Dobromila

Na zámku Klenová ještě letos dokončí Plzeňský kraj Centrum pro podporu výtvarné kultury

Ještě v prosinci dokončí Plzeňský kraj na svém hradu a zámku Klenová Centrum pro podporu výtvarné kultury za 106 milionů korun. Opravuje hlavně památkově chráněné ruiny dvou hospodářských budov, které už jako jediné kazí vzhled místa. Vznikají tam výtvarné dílny a depozitáře. Kraj získal na akci dotaci z evropského programu IROP ve výši 65 milionů Kč.

Cílem projektu byla rekonstrukce dvou propojených budov řazených v uliční frontě horní části statku za sebou, což umožnilo vhodně umístit sbírkové předměty, vybudovat technické zázemí pro zaměstnance místní galerie a zlepšit ochranu sbírek i možnosti jejich využití pro prezentaci a badatele. „Stavbu, která začala už koncem loňského roku a běží podle harmonogramu, neprodražily vyšší ceny stavebních prací a materiálů," řekl náměstek hejtmanky pro kulturu Marek Ženíšek (TOP09).

Podle něj jde o významný projekt pro Klatovsko, budovy by jinak podlehly zkáze. Hojně navštěvovaná krajská Galerie Klatovy/Klenová je centrem moderního umění se stálými i příležitostnými výstavami a menším depozitářem.

Stavba začala už koncem loňského roku, kdy tam kraj proinvestoval prvních sedm milionů korun. Původní náklady měly být podle projektu z roku 2013 zhruba 71 milionů korun. Projektant před dvěma lety ceny přepočetl a zohlednil další poškození hospodářských budov počasím. Galerie, která získala hrad a zámek od restituentky v roce 1993, nakonec náklady vyčíslila až na 106 milionů Kč.

Turisty i umělci oblíbený hrad a zámek Klenová je 13 kilometrů od Klatov. První zmínka o hradu je z roku 1287, kdy střežil obchodní stezku ze Železné Rudy do Bavorska. Ve 20. století, až do roku 1951, byla majitelkou malířka Vilma Vrbová-Kotrbová, která ho po roce 1989 získala v restituci. V poslední vůli ho v roce 1993 odkázala galerii, která využívá prostory a okolí zámku jako uměleckou galerii od roku 1964. Hrad a zámek, dva kilometry od Janovic nad Úhlavou, je od roku 1964 chráněn jako kulturní památka.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Galerie Klatovy / Klenová

Štítky Galerie Klenová, centrum výtvarné kultury, výtvarné dílny, depozitář, Klatovsko, zámek, kultura, Klenová, hrad, Plzeňský kraj, Marek Ženíšek, TOP 09, Galerie Klatovy, Vilma Vrbová-Kotrbová, okres Klatovy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.