neděle 28. listopadu 2021 René

Plzeňské oslavy vzniku republiky nabídnou pestrý program a ohňostroj na náměstí

Za zvýhodněné vstupné budou moci Plzeňané 28. října vyrazit do muzeí, galerií, zahrad nebo za sportem. Milovníci architektury si přijdou na své na sousedských procházkách a připravené jsou také okružní jízdy historickými vozy. Kdo má rád dobré jídlo, může využít festival pouličního jídla v plzeňském DEPO2015. Celodenní program je připravený například na Jiráskově náměstí. Dopravní omezení spojené oslavami vzniku samostatného Československa budou jen minimální.

Plzeň se připravuje na oslavy vzniku republiky, připraví 40 atraktivních míst

Čtyři desítky míst v západočeské metropoli se stanou 28. října součástí Plzeňských oslav vzniku republiky. Slavnostní den budou moci lidé strávit za zvýhodněné vstupné v muzeích či galeriích. Vydat se budou moci i do zahrad. Na mnoha místech bude...

Oslavy 103. výročí vzniku samostatného Československa pojali v západočeské metropoli velkolepě. Například na Jiráskově náměstí připravila Naddace Proměny Karla Komárka celodenní program, a to ve spolupráci s městem i organizací Post Bellum. Program začne v 10 hodin historicky laděnými aktivitami pro děti. Děti se pomocí improvizačního divadla dostanou do období první republiky. Čeká je také dobrodružná stopovačka, jejímž tématem bude život československého prezidenta T. G. Masaryka. O hodinu později začne blok o budoucnosti. Zájemci se také budou moci podívat do klášterní zahrady.

Program na Jiráskově náměstí bude letos vůbec poprvé. Do oslav se nicméně zapojilo na čtyřicet atraktivních plzeňských míst. „Lidé budou mít možnost podívat se do muzeí, galerií, historických památek, kulturních zařízení, zahrad, sportovních center a jiných zajímavých plzeňských objektů za symbolické vstupné 28 korun, případně zdarma. Uskuteční se také již tradiční DEPO Street Food Market. Součástí programu je rovněž nově připravená stezka Z Hamburku na Petrohrad seznamující účastníky s historií této čtvrti, která se začala psát v 70. letech předminulého století,“ připomněla Denisa Krylová z odboru prezentace a marketingu.

Pozor na dopravní omezení

Největší dopravní omezení budou týkat Jiráskova náměstí na Slovanech, kde bude po celý den 28. října uzavřena silnice před vchodem do kostela Panny Marie Růžencové a nebude zde možné od 6 do 20 hodin parkovat. K omezení parkování dojde i na náměstí Republiky. Kvůli možnému spadu z ohňostroje budou vyblokována všechna parkovací místa na západní straně náměstí v úseku ulic Riegrova a Prešovská. Parkovat zde nebude možné od 16. do 19. hodiny. Dopravu na náměstí Republiky by odpálení ohňostroje omezit nemělo

Ohňostroj bude v letošním roce odpalován z budovy České pojišťovny v 18:30 hodin bez předchozího tradičního lampionového Průvodu světel. Hudba, která doprovodí efektní světelné představení, je z dílny Jiřího Suchého, všestranného umělce, plzeňského rodáka, ve své době patrona této již tradiční plzeňské akce, který 1. října oslavil 90. narozeniny,“ doplnila Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně, jenž stojí za přípravami oslav.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Magistrát města Plzně

Štítky Plzeň, oslavy, vznik republiky, 28. října, kultura

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.