Plzeňská pedagogická fakulta chce pomoci s kritickým nedostatkem učitelů

Autoři | Foto ZČU

S nedostatkem učitelů bojují školy napříč republikou. Podle odborníků ze Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) mohou být cestou programy celoživotního vzdělávání. V praxi by tedy i lidé z jiných oborů mohli absolvovat kvalifikační program pro práci s dětmi. Zájemci mohou podávat přihlášky do konce srpna.

„Dlouhodobě přetrvávající nesoulad mezi počtem absolventů učitelských studijních programů a skutečnými personálními potřebami škol vede k nedostatku kvalifikovaných pedagogů a postupnému stárnutí učitelských sborů,“ říká k současné situaci Pavel Mentlík, děkan Fakulty pedagogické (FPE ZČU). Právě proto posiluje fakulta nabídku programů celoživotního vzdělávání, které umožňují vstup do škol i těm, kteří původně pedagogiku nestudovali.

Podle proděkanky FPE pro celoživotní vzdělávání Lenky Benediktové není neobvyklé, že lidé po letech v jiném oboru najdou smysl v práci s dětmi a chtějí předávat své zkušenosti dál. „My jim k tomu nabízíme cestu prostřednictvím kvalifikačních programů, které jim umožní získat potřebné pedagogické vzdělání,“ uvedla.

Výuka na druhém stupni ZŠ i odborné předměty na SŠ

Zájemci si mohou například vybrat program k získání kvalifikace učitele druhého stupně základní školy a učitele středních školy. Zvolit si mohou i studium pro učitele odborných předmětů na středních školách. Oba tyto programy jsou určené pro vysokoškoláky, kteří sice mají odborné znalosti, ale chybí jim učitelská průprava.

Zájem mají i lidé s maturitou, kteří by rádi pracovali ve školství jako asistenti pedagoga, vychovatelé, učitelé praktického vyučování nebo mistři odborného výcviku. „I pro ně nabízíme specializované kvalifikační programy, po jejichž absolvování mohou v těchto profesích začít působit,“ dodala Benediktová.

Celoživotní vzdělávání se ale netýká jen nových uchazečů o práci ve školách. Možnost rozšířit si svou kvalifikaci využívají i stávající učitelé. Zájem je třeba i o psychologii nebo o doplnění kvalifikace výchovného poradce. Stále častěji si učitelé doplňují také speciálně pedagogickou kvalifikaci, která je dnes klíčová pro práci s různorodými třídními kolektivy. Většinu kvalifikačních programů lze studovat kombinovaně při zaměstnání. Kompletní informace najdete ZDE.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky nedostatek učitelů, chybí učitelé, pedagogická fakulta, ZČU, programy celoživotního vzdělávání, kvalifikační program

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.