První rok chovu a hned mládě, myškám s chobůtkem se v Plzni zalíbilo

Autoři | Foto Kateřina Misíková

V plzeňské zoologická zahradě se narodilo první mládě bércouna Petersova. Zoo se s chovem tohoto drobného živočicha pochlubila letos v květnu. Do té doby v Plzni nikdy nebyl. Chovatelé hned uvedli, že to bude jedna z jejich největších výzev za poslední roky. A jak se zdá, zvládli ji více než dobře.

„Od letošního jara jsme začali s chovem bércounů Petersových. Jelikož jsme sestavili mladý pár perspektivních zvířat pro chov, na první mládě jsme nečekali dlouho. Bércouni jsou sice aktivní přes den, ale páření jsme nepozorovali,“ uvedla kurátorka Kristýna Rothová

Odchov těchto bércounů je většinou překvapením, protože samice rodí v podzemním hnízdě. Další komplikací je velmi rychlý růst mláďat. Ta je možná odstavovat již v šesti týdnech, kdy jsou samostatná, a zároveň samice rodí další.

Pro plzeňskou zahradu se jedná o prvoodchov. „Mládě chovatelé prvně viděli mimo hnízdo 30. října. Odhadem dle srovnání fotek z ostatních zoologických zahrad, ve věku zhruba dvou týdnů. Dnes je již ve velikosti dvou třetin rodičů rozeznatelné jen porovnáním s rodičem a výraznějším bělmem očí,“ popisuje Rothová.

Zahrada v pátek zveřejnila zpomalené záběry, kde jsou dobře vidět typické pohyby prodlouženého nosu bércounů. „Populace bércounů Petersových se úspěšně v evropských zoo rozrůstá, a i my doufáme, že budeme úspěšným chovatelem,“ dodala kurátorka.

Bércouni se vyznačují nápadně prodlouženým čenichem připomínajícím chobůtek, který je téměř neustále v pohybu. Jsou to také zvířata, která noc tráví zahrabána v substrátu a během dne se vypravují na lov. Milují hmyz a velkou pochoutkou jsou pro ně žížaly. Bércouni mají vynikající smysly, bleskové reflexy a nervní povahu, která jim velí dát se při sebemenším vyrušení hbitě na úprk. Bércoun Petersův je jedním z největších a nejbarevnějších zástupců řádu. Vyskytuje se pouze v Africe, a to konkrétně v Tanzanii a jihovýchodní Keni. Obývá opadavé lesy a křoviny. 

Zajímavostí je, že zoologické zařazení bércounů bylo dlouho pro odborníky rébusem. Uvažovali o jejich příbuznosti s hmyzožravci, se zajíci i s kopytníky. Dnes se vědci nejčastěji přiklánějí k názoru, že bércouni jsou samostatným řádem patřícím do široké skupiny prapůvodních afrických řádů, v níž bychom našli například slony, damany, bodlíny či hrabáče. Souhrnně se jim proto říká Afrotheria, což bývá volně překládáno jako afrosavci. Zdroj: Zoo Praha  
 

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Zoo, Zoo Plzeň, zoologická zahrada, Bércoun Petersův, afrosavci, nový druh, unikát

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.