Je jich celá řada. Josef Skupa, Miroslav Horníček, Karel Gott, Miroslav Zikmund, Ladislav Světlík, Božena Kamenická (bába radnická), Bohumil „Bimba“ Konečný, Jiří Trnka, Miroslav Štandera. To vše jsou jsou osobnosti spjaté s méně známou čtvrtí Plzně – Petrohradem. Město Plzeň připravilo výstavou Slavní Petrohradští v nedávno otevřené Palubě Hamburk. A odtud vede také nová naučná stezka Z Hamburku na Petrohrad. Stezka končí na Jiráskově náměstí.
Výstava Slavní Petrohradští návštěvníkům připomene životní osudy plzeňských velikánů. „Chtěli jsme připomenout specifický charakter dříve převážně dělnické čtvrti Petrohrad, její zajímavá místa i osobnosti, kdy zdejší část je spojena se jmény osobností světového významu, které se zde narodily, navštěvovaly místní školy či se sem přestěhovaly. Například jedním z rodáků z Petrohradu je slavný cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund, jenž se narodil ve spodní části Petrohradu v Úslavské ulici 31. Karel Gott zanechal na Petrohradě svou stopu díky několika místům, kde žil se svými rodiči či chodil do mateřské i základní školy na Jiráskově náměstí," řekl primátor Plzně Martin Baxa (ODS).
Například Bohumil Konečný, proslulý malíř a ilustrátor Jaroslava Foglara a Otakara Batličky zase studoval na II. reálce na Mikulášském náměstí a v době studií se přátelil s Miroslavem Horníčkem, absolventem gymnázia na Mikulášském náměstí. Poslední část života na Petrohradě prožil brigádní generál Miroslav Štandera u své dcery v Božkovské ulici 43. Své pokročilé stáři zde trávila také věhlasné léčitelka Božena Kamenická, známá jako bába radnická. Výstava Slavní petrohradští bude k vidění v Palubě Hamburk do konce října.
Stezka Z Hamburku na Petrohrad přibližuje čtvrť Petrohrad a její důležitá místa, události i osobnosti. Trasa s 12 zastaveními od Paluby Hamburk vede až k Jiráskovu náměstí. „Aby byla stezka atraktivní pro celou rodinu, připravili jsme navíc pro děti jednoduché soutěžní otázky. Pro děti jsou na všech zastaveních připraveny úkoly. Kartička pro zapisování odpovědí s mapou stezky je k vyzvednutí v Turistickém informačním centru Paluby Hamburk, kde také po jejím odevzdání s alespoň deseti správně zodpovězenými otázkami z šestnácti získají drobnou odměnu,“ vysvětlila Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně, jenž stojí s Pěstuj prostor za stezkou i výstavou.
„Stezka zavede zájemce například ke slavné smaltovně Bartelmus nebo ve své době jedinému panoramatickému a dnes již bývalému kinu Eden. Také připomene oběti hladových bouří, kdy v závěru první světové války bylo před zámečnickou firmou podnikatelů Jaroše a Michálka zastřeleno pět dětí ve věku od 10 do 14 let, a historii Mikulášského náměstí, gymnázia a místního hřbitova,“ uvedla Silvie Hašlová ze spolku Pěstuj prostor. Stranou nezůstala ani papírna a další petrohradské podniky. Stezka končí na Jiráskově náměstí, kde se seznámíme s jeho minulostí včetně dominikánského konventu.
V podvečerních hodinách v sobotu 2. října zahájilo město Plzeň společně s Pěstuj prostor výstavu Slavní Petrohradští, zároveň se otevřela stezka Z Hamburku na Petrohrad a součástí byl také křest nové publikace Paměť II: Jiráskovo náměstí ve vzpomínkách. „Paměť II přibližuje malé i velké příběhy a dějiny Jiráskova náměstí očima čtrnácti pamětníků včetně básníka Josefa Hrubého, spisovatele Vlastislava Tomana, dominikánského mnicha bratra Alvareze nebo výtvarníka Václava Maliny. Mezi slavné osobnosti z okolí Jiráskova náměstí, kterým je publikace také věnována, patří cestovatel a žák Masarykovy školy Miroslav Zikmund, výtvarník Jiří Trnka, válečné stíhací eso Ladislav Světlík a další. Publikace je založená na vzdělávacím projektu a výstavě, kterou ve školním roce 2016/2017 uspořádal Pěstuj prostor ve spolupráci s dalšími experty a místními školami v rámci projektu Obnova Jiráskova náměstí a klášterní zahrady v Plzni,“ vysvětlil Marek Sivák z Pěstuj prostor, který publikaci vytvořil. Výstava Slavní Petrohradští bude k vidění v Palubě Hamburk do konce října.
Stezka Z Hamburku na Petrohrad přibližuje čtvrť Petrohrad a její důležitá místa, události i osobnosti. Trasa s 12 zastaveními od Paluby Hamburk vede až k Jiráskovu náměstí a měří necelé tři kilometry. „Aby byla stezka atraktivní pro celou rodinu, připravili jsme navíc pro děti jednoduché soutěžní otázky. Pro děti jsou na všech zastaveních připraveny úkoly. Kartička pro zapisování odpovědí s mapou stezky je k vyzvednutí v Turistickém informačním centru Paluby Hamburk, kde také po jejím odevzdání s alespoň deseti správně zodpovězenými otázkami z šestnácti získají drobnou odměnu,“ vysvětlila Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně, jenž stojí s Pěstuj prostor za stezkou i výstavou.
„Stezka zavede zájemce například ke slavné smaltovně Bartelmus nebo ve své době jedinému panoramatickému a dnes již bývalému kinu Eden. Také připomene oběti hladových bouří, kdy v závěru první světové války bylo před zámečnickou firmou podnikatelů Jaroše a Michálka zastřeleno pět dětí ve věku od 10 do 14 let, a historii Mikulášského náměstí, gymnázia a místního hřbitova,“ uvedla Silvie Hašlová ze spolku Pěstuj prostor. „Nevynechali jsme ani papírnu a další petrohradské podniky. Stezka končí na Jiráskově náměstí, kde se seznámíme s jeho minulostí včetně dominikánského konventu. Stezka i výstava jsou součástí Plzeňských oslav vzniku republiky, které město připravuje na 28. říjen,“ pozvala na stezku Denisa Krylová z odboru prezentace a marketingu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.