neděle 20. června 2021 Květa

Dnes je Den linky 155. V Česku každou půl minutu vyjede posádka záchranářů

Již pátý Den linky 155 připadá na dnešní datum 15. května. Jenom za loňský rok ošetřily posádky zdravotnických záchranných služeb v Česku pacienty při 963 130 událostech. Zdravotníci denně vyrážejí na pomoc zhruba třem tisícům lidí, to znamená, že každou půl minutu vyjede z nějaké výjezdové základny posádka. A právě na začátku většiny těchto událostí je číslo 155.

Nejvíce lidí volalo na linku 155 loni v březnu

Tento rok se již podruhé uskuteční Den linky 155 kvůli epidemii koronaviru bez obvyklých akcí pro veřejnost. V uplynulých měsících přinesly pandemie covid-19 spolu se souvisejícími opatřeními velmi náročné podmínky pro činnost zdravotníků. Díky jejich mimořádnému nasazení však rozsah poskytované neodkladné péče zůstal v Česku bez výraznějších omezení.

Operační střediska záchranářů zaznamenala největší nárůst volání o pomoc loni v březnu. To linku 155 vytočil i dvojnásobek běžného denního počtu volajících. U lidí byly patrné obavy z šířícího se onemocnění covid-19. Často také nevěděli, kam se mají se svými dotazy obracet, a proto vytočili právě linku 155. Během následujících měsíců se počet volání opět vrátil k normálu.

Volající po vytočení čísla 155 je během několika sekund spojen s profesionálními zdravotníky na zdravotnickém operačním středisku. Takových středisek je v Česku celkem 14, to znamená jedna v každém kraji a v hlavním městě. Dispečeři pak volajícímu poradí, jak účinně pomoct sobě či druhým a v případě potřeby na místo vyšlou posádku.

Na prvním místě je vlastní bezpečnost. Důležité je sdělit adresu a nikdy nezavěšovat jako první

Zdravotníci také radí, jak správně postupovat při volání na linku 155 a pomoci druhým. Lidé si musejí uvědomit, že na prvním místě je bezpečnost jich samých, takže než začnou pomáhat, je důležité se na pár sekund zamyslet, jestli nebezpečí nehrozí také jim. Zdravotníky by lidé měli volat vždy, když si nejsou jisti, jestli situaci zvládnou vlastními silami. Je důležité si uvědomit, že ne každé volání musí skončit výjezdem záchranky, může třeba jít jen o užitečnou radu, která zachrání život.

Pokud by se lidé rozhodli pomoct i v případě ohrožení vlastního zdraví, vždy by měli linku 155 vytočit. Nejdůležitější informace, kterou operátor potřebuje vědět, je adresa místa, kde se nacházíte. Poté přenechejte iniciativu na operátorovi, odpovídejte na otázky a nikdy nezavěšujte jako první.

Lidé by neměli mít strach, protože profesionálové na tísňové lince dokážou navést k poskytnutí účinné první pomoci. Nejedná se o nic těžkého a díky jejich radám zvládne pomoct opravdu každý.

Všem občanům také záchranáři upřímně doporučují, aby si do svých chytrých telefonů nainstalovali bezplatnou aplikaci Záchranka. Jejím prostřednictvím se v případě nouze odešle aktuální poloha volajícího a zároveň se tak kontaktuje záchranná služba. To je neocenitelná věc zejména v situacích, kdy lidé neví, kde se nachází. 

Záchranáři mají i zpětnou vazbu od svých "klientů"

Naštěstí mají zdravotničtí záchranáři i zpětnou vazbu své práce, jedná se o děkovné reakce od uzdravených pacientů. V minulosti záchranářům z Plzeňského kraje z výjezdového místa Vlčice a Plzeň Bory děkovali například pacienti po fibrilační zástavě oběhu, po epileptických křečích u malého miminka nebo po úspěšném spontánním porodu v sanitce. 

„Můj teprve šestnáctiměsíční syn Davídek dostal naprosto nečekaně epileptický záchvat a upadl do bezvědomí. Naštěstí operátor záchranné služby, který se mnou na lince 155 mluvil, byl anděl. Vedl mě vteřinu po vteřině, co mám dělat, až do příjezdu posádky záchranné služby,“ psala jedna maminka. 

V dalším dopise se pak píše: „Vaším prostřednictvím bychom chtěli vyzdvihnout práci operátorů ze záchranky Plzeňského kraje. 4 července jsme se vydali do porodnice, tam jsme už ale nestihli dojet. Volali jsme na linku 155. Operátorka byla až do příjezdu záchranářů s námi na telefonu. Děkujeme za zdravého Matyáše.“

Ohodnoť článek

Autoři | Foto ZZSPK

Štítky zdravotníci, 155, Den linky 155, záchranáři, Plzeňský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.