neděle 20. června 2021 Květa

Ani přes online přenos neskrývali veteráni z Belgie a USA dojetí

Slavnosti svobody se stejně jako v předchozím roce přesunuly do virtuálního prostředí. Plzeňany přímí účastníci osvobození pozdravili alespoň online. Všichni svorně hovoří, že je velmi mrzí, že nemohou západočeské město navštívit osobně. Zatímco někteří natočili své zdravice v předstihu, jiní se připojili k živému vysílání z Měšťanské besedy. Před ní je také vystavena ukázka vojenské techniky, kterou dnes vyrazily obdivovat davy lidí.

„Jsem smutný, že letos neproběhne defilé v Plzni, ale chci především říci, jak moc si cením toho, že město Plzeň i v takovéto situaci Slavnosti svobody zorganizovalo a doufám, že se v příštím roce opět sejdeme naživo,“ vzkázal do Plzně Valère Gustin z Belgie, který je také známý kreslíř a malíř a mnoho Plzeňanů má od něj doma karikaturu, protože při svých účastech na Slavnostech svobody neodkládal tužku a své obrázky věnoval těm, s nimiž se setkal.

George Thompson z USA Plzeňany pozdravil ze svého domu v Oregonu a podělil se s nimi o válečné vzpomínky: „Byl jsem členem 16. obrněné divize. My jsme nikdy ve válce nechodili pěšky, vždycky jsme se vezli. Při osvobozování Evropy jsme jednou v nějaké stodole objevili spoustu beden. Bylo v nich šampaňské pro wehrmacht. Naložili jsme, co se dalo a slíbili si, že si nějaké lahve necháme na oslavu konce války, takže jsme v Plzni její konec zapíjeli skvělým šampaňským, které bylo původně určeno pro Němce.“

Setkání s Plzeňany a Konvoj svobody postrádá i Richard Pieper z USA. „Chci ale moc poděkovat všem, kdo se i letos zúčastnili pietního aktu u památníku Díky, Ameriko! Rád bych osvobození Plzně oslavil s vámi. Moc se na vás těším, jste báječní,“ dodal. Lincoln Harner z USA jej doplnil: „Jsem moc rád, že jsem v Plzni alespoň online. Jsem rád, že jste to nevzdali. Moc děkuji za uspořádání Slavností svobody. Těším se, že příští roku budu v Plzni a dám si pivo.“

Online vysílání studia Slavností svobody pokračuje i v sobotu a neděli 8. a 9. května. Na programu budou například další díly seriálu Po stopách osvobození s Lukášem Langmajerem nebo archivní reportáže či koncerty. V neděli vysílání začne už v 11 hodin, a kromě jiného jsou pozvaní režisér Václav Marhoul a herec a zpěvák Ondřej Havelka. Ve 14 hodin začne přenos přeletů historických i současných letadel nad Plzní s komentářem zástupců Armády České republiky a US Army.

Před Besedou tank, na náměstí Spitfire

Krátce po deváté hodině večerní ve čtvrtek 6. května dorazil do Plzně za vydatného deště na podvalníku jediný pojízdný tank Sherman v České republice. Třicetitunové vozidlo mohou lidé obdivovat přímo před vchodem do Měšťanské besedy. Kromě tanku je v sadovém okruhu k vidění další vojenská technika, stejně tak se v noci na náměstí Republiky objevila maketa legendární stíhačky Spitfire. 

FOTOGALERIE: Slavnosti svobody 2021

pátek, 7. května 2021, 19:06

FOTOGALERIE: Slavnosti svobody 2021
FOTOGALERIE: Slavnosti svobody 2021

V neděli se mohou lidé těšit na přelety vojenských historických letounů. Nad Plzní se předvedou i letouny, které používá Armáda České republiky v současnosti. Novinkou bude přelet legendy letecké historie, těžký transportní stroj C–130 Hercules. Více informací najdete na webových stránkách slavnostisvobody.cz.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Zuzana Duzbabová, plzen.eu

Štítky Slavnosti svobody, Plzeň, veteráni, osvobození

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.