Po stopách legendární cestovatelské dvojice Hanzelka a Zikmund se nyní vydává Expedice Z101, kterou tvoří Tomáš Vaňourek z Plzeňska a afrikanistka Linda Piknerová, absolventka Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni. Svoji výpravu zahájili symbolicky 22. dubna ve Zlíně. Přesně 22. dubna 1947 vyrazili na svoji první cestu do Afriky a Jižní Ameriky pánové Hanzelka se Zikmundem. Novodobým cestovatelům dnes popřál šťastnou cestu v kampusu ZČU její rektor Miroslav Holeček.
Na Expedici Z101 se tentokrát s Tomášem Vaňourkem vydá absolventka a někdejší odborná asistentka Fakulty filozofické Linda Piknerová, která se zaměřuje především na Afriku a s jejími pravidelnými komentáři se mohou setkávat například posluchači ČRo Plus.
Expedici proto podpořila i její alma mater – Západočeská univerzita v Plzni. „Minulý projekt Zikmund 100 připomněl fenomén Hanzelky a Zikmunda a obdivuhodným způsobem na slavné cestovatele navázal. Věřím, že i tato africká a americká expedice přinese zajímavé poznatky tom, jak se tyto kontinenty za téměř 75 let proměnily,“ říká rektor ZČU Miroslav Holeček, který Expedici Z101 udělil záštitu.
Start, který byl plánován na rok 2020, zhatila pandemie koronaviru, letos se už dvojice na dlouho odkládanou cestu může vydat. K dispozici má expediční speciál, připravený původně Karlem a Alešem Lopraisovými pro Rallye Dakar. Ten doznal od loňského roku mnoha technických i designových úprav a dostal také jméno. Na přání Miroslava Zikmunda, který celý projekt se zájmem sleduje, se jmenuje po Jiřím Hanzelkovi „George.“
Expedice zamíří nejprve do Tuniska, odkud bude pokračovat do Egypta a Jihoafrické republiky, kam by měla dorazit na sklonku roku 2021. V příštím roce je cílem Latinská Amerika a v roce 2023 by měla být cesta symbolicky završena v New Yorku, kam už H+Z z politických důvodů v roce 1950 nesměli. Expedice Z101 tak jejich cestu dokončí a odkaz obou cestovatelů i tam doveze.
Samotné expedici předcházela náročná fyzická i teoretická příprava obou cestovatelů. „Museli jsme každý přečíst více než sedmdesát knih a několik stovek odborných článků. Byli jsme pravidelnými hosty muzea ve Zlíně, kde jsme studovali historické materiály H+Z, jsme také téměř v denním kontaktu s lidmi z jednotlivých zemí, které jsou zahrnuty v našem cestovatelském plánu,“ upřesnila detaily přípravy Linda Piknerová.
„Myšlenka na další cestu se zrodila při osobním setkání s panem Zikmundem. Posteskl si, že svět už není to, co býval a on už nikdy neuvidí Afriku, protože je nebezpečná. To se mi zarylo do hlavy a už tehdy se vlastně rozhodlo, že to musíme alespoň zkusit,“ uvedl Tomáš Vaňourek.
Po čase se osobně setkal s Olgou Knoblochovou, která byla partnerkou Jiřího Hanzelky. Paní Olze se zmínil o úvahách nad cestou přes Afriku a Ameriku po stopách HaZ. „Paní Olga mi řekla, že když se Jiří loučil s Mirkem Zikmundem, říkal mu, aby nikdy nepřestal s tím, co společně začali. A zakončila to tím, že to samé by pan Hanzelka dnes řekl mně… a tím bylo rozhodnuto,“ vzpomíná Tomáš Vaňourek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.