úterý 20. dubna 2021 Marcela

Zoo Plzeň uvítá, pokud bude moci otevřít, čeká se na přesné podmínky

Zoologická a botanická zahrada města Plzně uvítá, pokud se bude moci po více než čtvrtroce opět otevřít pro návštěvníky. Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) dnes vláda schválila, že zoologické a botanické zahrady budou moci od 12. dubna obnovit provoz ve venkovních prostorech, ale naplnit budou smět nejvýše 20 procent kapacity.

"Informaci o možném otevření zoologických zahrad vítáme a určitě se na to těšíme. Potřebujeme zároveň znát přesné znění podmínek, abychom se na všechny potřebná opatření mohli před příchodem návštěvníků připravit," řekl mluvčí zoo Martin Vobruba. Omezení kapacity na pětinu by pro plzeňskou zoologickou a botanickou zahradu znamenalo asi 2500 lidí. Zatím není například jasné, zda by si mohli kupovat vstupenky na místě nebo pouze elektronicky jako loni, když se zoo po prvním uzavření v omezeném režimu otevřela. Jasno také není ohledně občerstvení.

Jedním z omezení má být i uzavření pavilonů. V Plzni by ale podle Vobruby i tak měli návštěvníci možnost vidět velké množství zvířat. "Na statku Lüftnerka je sezona mláďat, takže je tam teď plno kůzlat a jehňat, ve venkovních výbězích jsou vidět i nosorožci, zebry a další zvířata," uvedl mluvčí. Začíná například také období, kdy poprvé vykukují z vaků svých matek malí klokani. Po zimě se pomalu začíná probouzet také botnická část zahrady, která se prolíná se zoo. Jejich expozice se vzájemně doplňují.

Plzeňské zoo loni po trojím uzavření kvůli pandemii koronaviru klesla meziročně návštěvnost zhruba o čtvrtinu. Zahrada bývá otevřená celoročně, loni byla zcela uzavřená v součtu téměř třetinu roku. Další týdny měla povolen jen omezený počet návštěvníků. Loni přišlo do areálu zhruba 377.500 lidí, v předchozím roce měla zoo rekordní návštěvnost přes půl milionu lidí.

Za první tři měsíce roku, které nyní zoo musela být zavřená, měla v předchozích letech podle zveřejněných výročních zpráv návštěvnost několik desítek tisíc lidí. V roce 2018 přišlo do zoo od ledna do března 43 676 lidí, v roce 2019 jich bylo 64 568 a loni 39 005. V loňském roce už se do návštěvnosti za první čtvrtletí roku promítlo vynucené uzavření zahrady kvůli koronaviru.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Kateřina Misíková/ZOO Plzeň

Štítky zoo Plzeň, koronavirus, Martin Vobruba, zpřístupnění expozic

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.