Města a obce Plzeňského kraje jsou proti rušení stavebních úřadů

Autoři | Foto pixabay.com

Města a obce Plzeňského kraje nesouhlasí s rušením menších stavebních úřadů po celé ČR. Počítá s tím návrh novely stavebního zákona, kterou má projednat vláda. Pod ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) má vzniknout generální stavební úřad, který bude mít filiálky v obcích s rozšířenou působností, které budou řízené z Prahy. S připravovaným krokem nesouhlasí Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje, kraj, město Plzeň i ekologické iniciativy. S ministerským návrhem nesouhlasí ani Asociace krajů ČR a Svaz měst a obcí. Na některých místech občané podepisují petice.

Podle MMR budou i po rekodifikaci veřejného stavebního práva fungovat úřady na stejných místech a zjednoduší se povolovací řízení.

Plzeňský primátor a poslanec Martin Baxa (ODS) chápe vytvoření generálního stavebního úřadu a vytržení kompetence stavebního řízení z obcí a měst jako nejzávažnější útok na model spojené veřejné správy za 30 let.

"Chtějí zrušit všechny stavební úřady v celé zemi a převést je pod MMR. Takže už by nešlo o spojený model se starosty, ale musely by poslouchat ministerstvo," řekl ředitel krajského odboru regionálního rozvoje Miloslav Michalec. Zůstaly by jen na obcích s rozšířenou působností a také krajský úřad by spadal pod centrálu na MMR.

"Nastane naprostý rozvrat stavebních úřadů," uvedl Michalec. Řada starostů i krajů nebude chtít poskytovat státním úředníkům své prostory, protože raději do opuštěných kanceláří soustředí své lidi. "Šikovného vedoucího také starosta přeplatí a bude mu dělat stavebního technika," uvedl Michalec. Pro stát to bude znamenat vysoké výdaje za nájmy, nové lidi a IT specialisty.

Argumentem pro nový model úřadů je, že starostové často nerespektují nezávislost stavebního řízení a přikazují svým úředníkům na stavebních odborech, jak mají rozhodovat. "Vždycky hájíme zákon, a ne snahu politiků," uvedl Michalec. Podle starostů a kraje je za novelou snaha rychle stavět dálnice a další liniové stavby.

"Jako ekologové jsme zásadně proti tomu. Hospodářská komora si ten návrh objednala u developerů a my jsme to oponovali," uvedl ekolog Jan Piňos. Podle něj se bude rozhodovat z jednoho místa, politicky ovlivňovaného a neodborného. "Zmizely by pověřené úřady státní správy od památkářů po ochranu přírody, úředníci, kteří znají terén a jsou do nějaké míry pořád neovlivnitelní, protože jsou rozvrstvení. Ale v momentě, kde to bude na jednom člověku, tak je riziko korupce obrovské," řekl. Centralizace bude sloužit jen stavebnímu rozvoji. V Evropě podle něj neexistuje země, která by byla tolik zastavěná montovnami, sklady a překladišti, jako ČR.

Baxa i Michalec uznávají, že v novele stavebního zákona jsou zajímavé a podnětné myšlenky. "Asi všichni cítíme, že fakt, že je naše země na 140. místě v době nutné k získání stavebního povolení, je naprosto neúnosný stav," řekl Baxa.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, stavby, ekologie, správa, obce, Plzeňský, stavební úřad, Plzeňský kraj, Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky, Česko, Asociace krajů České republiky, Svaz měst a obcí České republiky, Martin Baxa, Praha, Plzeň, ODS

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.