Zaniklá obec na hřebeni Českého lesa opět ožije turistickým festivalem, dorazí i pamětníci

Autoři | Foto Matouš Horáček, Státní okresní archiv Tachov

V zaniklé obci na česko-německém pomezí na Tachovsku se o víkendu 12. a 13. července uskuteční už podruhé tichý letní festival s názvem Pavlův Studenec ožívá. Akce se stane místem přátelského setkání obyvatel z české i německé strany. Slunné louky porostlé vysokou trávou, sem tam osamocený strom nebo menší hájek – místo, kam je to odkudkoliv z Čech daleko, teď začíná pozvolna lákat turisty.

V Pavlově Studenci žilo na začátku 20. století zhruba 1400 obyvatel. Lidé zde obývali osady, samoty a ulice roztroušené po svazích u hranice Československa s Německem. Nechyběla zde škola, pošta, kostel, obchody nebo celnice. Vyhlášené byly místní zábavy a hostince, které navštěvovali lidé ze širokého okolí. Po druhé světové válce rozpoutané nacistickou mašinérií došlo k vyhnání původního obyvatelstva. Následně obec postupně zanikla. 

Dnes se v zaniklé obci nachází sutiny porostlé vzrostlými stromy, několik drobných kamenných památek, obnovený hřbitov a ve stínu kopřiv je možné snadno přehlédnout hlubokou studnu. Vše si bere příroda zpět. „Narodil jsem se v roce 1939 v Zadním Pavlově Studenci. Dům jsme měli nad potokem. Byla to chalupa s dřevěnými okny, kde babička pekla chleba. Když se z komína kouřilo, hned jsem běžel. Maminka musela do lesa, my zůstávali u prarodičů. V místnosti s námi byla kráva, pec, stůl,“ vzpomíná pamětník Ferdinand Zwerenz o svém dětství v Pavlově Studenci.

Ten, kdo se vydá 12. a 13. července do Pavlova Studence, zažije dotek historie na vlastní kůži. Prohlídky zaniklé obce se zkušeným průvodcem doplní příběhy jednotlivých rodin, které budou vyznačeny v terénu přímo v místech, kde dříve stály jejich domy. Lidé budou mít možnost promluvit si s posledními žijícími pamětníky na společné besedě.

Ačkoliv je řada historických událostí pro jednu nebo druhou stranu bolestná, nemá sloužit k poukazování na viníky. „V regionu žijeme společně – Češi i Němci – historie našeho regionu je tedy společná a její poznání má zejména připomenout paměť naší krajiny. Nesmíme na osudy našich předků zapomínat. Chyby, které se v minulosti staly, nesmíme už nikdy opakovat, musíme se z nich poučit. Vnímám, že to s našimi bavorskými partnery vidíme stejně. Poznávání historie je zejména dobrým důvodem, proč se sejít a užít si spolu hezký čas,“ uvedl Matouš Horáček, hlavní organizátor a místopředseda Česko-bavorského spolku přátelství a spolupráce.

„Už minulý rok se ukázalo, jak důležité je se tu potkat a znovu Pavlovu Studenci vdechnout život. Za tuto iniciativu patří Česko-bavorského spolku přátelství a spolupráce opravdu velké poděkování. Právě oni s tou myšlenkou přišli a my jsme rádi, že jsme toho všeho součástí,“ říká nadšeně Alfred Wolf, předseda spolku Via Carolina – Goldene Straße.

Aneta Sklenářová z plzeňské pobočky Paměti národa dodává: „To, co se odehrává tady na Tachovsku v rámci cyklu Paměť Českého lesa, je výjimečné a pro tento region nesmírně důležité. Možnost setkávat se během jara a léta s lidmi přímo na místech, kde se příběhy odehrály, přináší silný rozměr porozumění minulosti. Výstavy a dokumentární filmy přibližují osudy pamětníků způsobem, který dokáže oslovit – často víc než samotný výčet historických faktů.“

Program pro celou rodinu

Festival by určitě nebyl tak pestrý, kdyby se věnoval pouze historickým tématům. Proto se organizátoři snaží a s letošním ročníkem přináší zcela nové prvky. Mimo kinokavárny, kde poběží celodenní program, bude festivalová vesnička obsahovat také tematické stánky Muzea Českého lesa, Agentury ochrany přírody, města Tachov a další. Chybět nebude občerstvení ani dílničky pro děti nebo dětský koutek.

Novinkou pro lepší náladu našich návštěvníků budou mikroscénky v dobových kostýmech ze začátku 20. století a následné divadlo, které pro nás zajišťují herci z divadelního spolku Komedyjanti z Tachova. K tomu zahraje přímo mezi návštěvníky bavorská kapela Tanzmusik. Připravena je i světelná instalace, která doslova rozzáří několik zmizelých budov. Bude se jednat o vyvrcholení sobotního programu. Další zajímavostí bude oživená pozice pohraniční stráže nebo vycházkový okruh s doprovodnou hrou a komentovaná prohlídka přírody.

V neděli ráno mohou návštěvníci zavítat i do sousedního Bärnau na tzv. Bergefst, tradiční slavnost konanou již od roku 1820 u kostela Spasitele Božího hned za hranicí. „Před válkou se této slavnosti vždy účastnili i obyvatelé Pavlova Studence. Po mši a tradiční bavorské snídani se světská část s hudbou, tancem a veselím odehrávala na české straně v Pavlově Studenci. Byla to slavnost pro obyvatele z obou stran hranice konaná na obou stranách hranice. Tato myšlenka se nám moc líbí a rádi bychom na ni v budoucnu více navázali,“ sdělila Ida Pětioká, ze spolku Via Carolina – Goldene Straße.

Kempování na hřebeni Českého lesa

Pavlův Studenec leží na hlavní silnici z Tachova do Bärnau a organizátoři slibují naddimenzovaný prostor pro parkování přímo v areálu zaniklé obce nedaleko obnoveného hřbitova. Přesto lze doporučit také pěší procházku nebo výlet na kole. Zároveň bude připravený prostor pro kempování a lidé budou moci stanovat přímo u festivalové vesničky uprostřed CHKO na hřebeni Českého lesa, kde to jinak není možné.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Český les, Pavlův Studenec, Česko, Německo, festival, okres Tachov, Tachov, historie, slavnost, Bärnau

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.