Zchátralý šumavský zámek v Nemilkově opravili manželé z Prahy a zpřístupnili ho veřejnosti

Svůj životní sen mění v realitu manželé Markéta a Michal Kaplanovi. V roce 2016 opustili Prahu a v šumavské obci Nemilkov si koupili zchátralý zámek. Ten postupně opravují, stal se jejich domovem a zpřístupnili ho také veřejnosti. Aktuálně pracují na záchraně barokního tanečního sálu. Věhlasná restaurátorka Karine Artouni zde odkryla původní výmalbu, kterou nyní postupně restaurovala.

„Původně jsme učitelé tělocviku. Já jsem bývalá reprezentační trenérka České plavecké federace a manžel Michal je realitní makléř. Měli jsme v Praze krásný byt s výhledem na Hradčany. Všechno jsme prodali a koupili tento zámeček. Když jsme sem přišli, bydleli jsme v jediné místnosti, kde se v zimě topilo. Mýt jsme se chodili do rybníka, nebo když to šlo, tak do Sušice do bazénu,“ vzpomíná na krušné začátky zámecká paní Markéta Kaplanová.

Zpočátku se na opravách podílela celá rodina, ale postupem času mladší členové odpadli. „Přesto k nám stále jezdí a mají to tady rádi. Hlavní zámecký sál slouží jako pokladna a recepce. Nejvíce zabrat nám tam dala podlaha. Postupně jsme opravovali a zařizovali další pokoje ve stylu posledních majitelů zámku. Na zámku se stále pracuje, průvodcujeme a pořádáme různé akce,“ říká Markéta Kaplanová.

Šumavská obec Nemilkov se svým zámkem leží hned vedle Velhartic, kde se nachází o něco známější zámek

Zámek má bohatou historii

První písemné prameny o panství v Nemilkově pocházejí z roku 1384. Zmiňují gotickou tvrz, která sloužila k obraně, hospodářství i ubytování. Podle průzkumu archeologů ale sahá historie tohoto místa až do roku 1270, což potvrzují nalezené mince. Významnou osobností sídlící na Nemilkově byl český šlechtic Jan Bohuchval z Hrádku, který na konci 16. století přestavěl část tvrze na renesanční zámeček s poplužním dvorem. Po bitvě na Bílé hoře získal panství levně nechvalně známý generál Don Martin de Hoef-Huerta (pán z Velhartic). V polovině 18. století koupil dvůr rod Khuenů z Bellassy, který rozšířil zámek o barokní křídlo.

V roce 1798 koupil Nemilkov Martin Bartoloměj Schreiner. Rodina Schreinerů byla vzdělaná a pokroková, přestože pocházela ze selských poměrů. Úspěšně zde hospodařily čtyři generace tohoto rodu, nejen v zemědělství. Součástí panství byl i pivovar, lihovar, hamr s pilou a vodní elektrárna. Schreinerové budovali silnice a podíleli se na stavbě železnice. Po celé Evropě proslavili Nemilkov speciálními odrůdami jehličnanů. Rod také přistavěl ke zámku klasicistní patro.

V době komunistické totality využívalo celý areál místní JZD, což vedlo k rychlé devastaci objektu. Rodina Schreinerů jako poslední soukromí majitelé byli německé národnosti, a proto po roce 1989 neměli nárok na restituci. Když areál v roce 2016 koupili Kaplanovi, byl opuštěný a zpustlý. Jejich cílem je vrátit zámku život, otevřít jeho prostory veřejnosti a vytvořit místo pro kulturu, vzdělání, odpočinek i sportovní vyžití.

„Ve Švýcarsku žije paní, které bylo osm let, když byla s rodiči ze zámku Nemilkov odsunuta. S námi nekomunikuje, i když jsme se ji snažili kontaktovat různými způsoby. Odmítla. Pamatuje si to tady, když zde žila jako malá. Je pochopitelně zahořklá, rodina tehdy přišla o domov i majetek. Je to tragický osud,“ konstatuje současná zámecká paní.

Záchrana barokního tanečního sálu

Chloubou zámku Nemilkov je taneční sál s původní barokní výmalbou, kterou odkryla věhlasná restaurátorka Karine Artouni. Ta mimo jiné restaurovala také proslulý taneční sál na zámku v Nebílovech. „Oslovili jsme Karine s žádostí o spolupráci a ona přijala. Už dva a půl roku pracuje se svým týmem restaurátorů na záchraně sálu. To je teď naše největší priorita,“ zdůrazňuje Markéta Kaplanová.

„Nejprve jsem provedla průzkum po vrstvách. Na základě výsledků se rozhodlo, že vrstvy sundáme. Pod nimi se dochovalo mnoho z původní barokní výmalby. Je to velmi propracovaná a hezká výzdoba. Základem je šablona, která byla dopracována ručně. Strop je z jiné doby a nese odlišný rukopis autora,“ vysvětluje Karine Artouni.

V zadní části tanečního sálu je oltář, což je velmi neobvyklé. Sál se používal jako kostel i pro místní obyvatele a každou neděli se zde konaly mše, protože Nemilkov nemá svůj kostel. Původní malbu na oltáři restaurátorka také odkryla, a návštěvníci ji nyní mohou vidět v celé její kráse.

„Součástí panského dvora jsou i další budovy. Je jich hodně, což ztěžuje jejich využití a opravy. Máme tam dvě výstavy – zemědělské stroje a šumavské fotografie. Jediná budova vhodná k přeměně na penzion by byla 'ratejna,' kde by se dalo ještě něco udělat. Chybí nám ale peníze na další opravy. Naštěstí už máme hotové střechy,“ směje se Michal Kaplan.

Zámek každoročně ožívá kulturními akcemi. „Letos je naší hlavní událostí koncert slavné operní pěvkyně Lucie Silkenové, která je stálým hostem Národního divadla v Praze. Vystoupí v barokním sálu 13. července od 17:30 hodin. Doprovodí ji harfenistka Hedvika Mousa Bacha. Koncert podpoří rekonstrukci sálu. Vstupenky jsou k dispozici v předprodeji nebo na rezervaci. Moc se na všechny těšíme,“ dodávají manželé Kaplanovi.

Zámek Nemilkov

Úterý, 1. července 2025, 20:42

Zámek Nemilkov

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky zámek Nemilkov, šumavský zámek, rekonstrukce zámku, oprava zámku, manželé Kaplanovi, taneční sál, barokní sál, Karine Artouni

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.