Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPondělí, 17. února 2025, 19:15
Jen na málo místech na světě můžete vidět tolik unikátních druhů krokodýlů, jako v protivínské krokodýlí zoo. Ta se totiž pyšní nejen krokodýly mořskými nebo gaviály indickými, ale i bílým krokodýlem nilským, kterého chová jako jediná zoo na světě. Krokodýly z Protivína můžete vidět na několika místech po světě, ale například i v plzeňské zoo.
Krokodýlí zoo v Protivíně vznikla díky vášni majitele Miroslava Procházky, kterého tito plazi očarovali už jako dítě. Chovat je začal v roce 1996, o 12 let později získal licenci na provozování zoo.
Během 17 let se zoo stala místem, kde lidé najdou největší kolekci krokodýlů v Evropě. Vidět tady můžete téměř všechny druhy krokodýlů, kajmanů, aligátorů a gaviálů. „V loňském roce jsme odchovali jako první v Evropě krokodýly mořské, což je největší druh krokodýla na světě. Už ten chovný pár skutečně stojí za podívanou, protože samec jménem Golem dělá čest svému jménu. Je to půltunové zvíře, dlouhé 4,5 metru,” popisuje majitel zoo a vášnivý chovatel Miroslav Procházka. Některé druhy kriticky ohrožených druhů – například gaviály indické – dokonce v Protivíně odchovali jako jediní v Evropě.
Velkou raritou jsou také krokodýli filipínští, kteří podle některých zdrojů patří mezi nejohroženější na světě. V Protivíně je odchovávají od roku 2013. „Odchováváme je pravidelně, naše odchovy jsou totiž docela žádané. Nechali jsme si udělat genetické testy, takže naše zvířata máme pověřená jak z matčiny, tak z otcovy strany. Nechali jsme dokonce udělat testy i na nepříbuznost, takže produkujeme nepříbuzná zvířata, které jsou právě součástí dalších chovů,” popsal Miroslav Procházka.
S tímto vzácným druhem krokodýla se Procházka účastní dvou evropských programů. Součástí jednoho z nich je také plzeňská zoo. A právě takhle vznikla v roce 2018 spolupráce mezi protivínskou krokodýlí zoo a zoo v Plzni. „V plzeňské zoo mohou lidé vidět náš odchov dvou samiček krokodýla filipínského. Jsou to krásná zvířata, která jsou velmi podobná krokodýlovi mořskému. Jsou sice o něco menší, ale opravdu nádherně zbarvení. Bohužel ty samičky jsou z podstaty věci méně nápadné, ale samci mají úžasné kontrastní zbarvení. Samce se samičkou mohou lidé vidět tady u nás,” uvádí Miroslav Procházka.
Během návštěvy v Protivíně se mohou návštěvníci těšit například na nejstaršího krokodýla v Česku. Jde o aligátora Aliho, kterému je už 71 let. „Pak je tady krokodýl americký, kterých se v Evropě chová velice málo. Jmenuje se Kuba a má zajímavou historii. Známý podnikatel Ivan Jonák ho v 90. letech choval v proslulém diskolandu Sylvie jako nějakou výstřednost. Mezi návštěvníky je velmi oblíbený. Máme tady taky pětimetrového gaviála indického, kterému říkáme Čambal,” popisuje chovatel.
Aktuálně největším “hitem” je v Protivíně trio bílých aligátorů a bílý krokodýl nilský, kterého má protivínská zoo jako jediná na světě. V roce 2023 získala zoo také pár strakatých krokodýlů nilských, kdy samec má naprosto unikátně zbarvené levé oko modře.
Kromě prohlídky se můžou návštěvníci podívat na veřejné krmení krokodýlů. To v protivínské zoo dělají každou středu, sobotu a neděli v 11 a ve 14 hodin. „Není nutné se na tento program nijak rezervovat. Návštěvníci se vždycky dozví něco o samotném druhu a pak uvidí krásný útok krokodýla na kořist,” přibližuje procházka. Každý den je také možné vyfotit se s mláďaty mořských krokodýlů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.