neděle 16. května 2021 Přemysl

František Radkovský se přesně před třiceti lety stal biskupem, dnes žije na faře v Karlových Varech

Emeritní plzeňský biskup přijal biskupské svěcení 7. dubna 1990 z rukou pražského arcibiskupa kardinála Františka Tomáška. Jeho biskupské heslo zní „Uvěřili jsme v lásku.“ V roce 2016 biskup předal diecézi svému nástupci Tomášovi Holubovi.

Dnes je to přesně 30 let, kdy František Radkovský přijal biskupské svěcení z rukou pražského arcibiskupa kardinála Františka Tomáška. O tři roky později byl papežem Janem Pavlem II. jmenován prvním biskupem plzeňským.

„Za biskupské heslo si František Radkovský zvolil slova z 1. listu apoštola Jana: „Uvěřili jsme v lásku,“ uvedl mluvčí Plzeňské diecéze Pavel Říha.

Emeritní biskup František Radkovský patřil po dlouhá léta k velmi oblíbeným církevním hodnostářům a to jak v Plzeňském, tak i v Karlovarském kraji. V Karlových Varech například každoročně žehnal pramenům při slavnostním zahájení lázeňské sezony.

V roce 2016 předal biskup František diecézi svému nástupci biskupu Tomášovi a před dvěma lety se přestěhoval na faru do Karlových Varů.

„Milý biskupe Františku, děkuji s Tebou za 30 let Tvé biskupské služby. Děkuji za svědectví autentické víry a láskyplného srdce. Děkuji za bratrskou a podporující spolupráci od chvíle, kdy jsem z Tvých rukou převzal zodpovědnost za diecézi, u jejíhož zrodu jsi stál. Prosím dobrého Boha, aby Tě i nadále zahrnoval svým požehnáním a odplatil Ti hojně veškerou Tvoji lásku a starostlivost, s kterou  věrně vykonáváš svou  pastýřskou službu,“ poděkoval Tomáš Holub svému předchůdci.

A jak se daří samotnému Františku Radkovskému na faře v Karlových Varech – Rybářích?

„Podle mých informací se mu daří velmi dobře. Společně s dalšími obyvateli fary vysílá každý den na sociálních sítích on-line mši svatou nebo modlitbu chval a připravuje se na Velikonoce. Ty budou v Karlových Varech, stejně jako v ostatních městech, probíhat netradičně, protože kostely jsou zavřené,“ dodal mluvčí diecéze.

Ohodnoť článek

Autoři

Štítky církev, biskup, fara, Karlovy Vary, Velikonoce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.