Všichni milují ikonický a nejvýše položený královský hrad Kašperk. Střeží Šumavu už od poloviny 14. století. Teď ale proslulá stavba potřebuje pomoc. Západní věž hradu kryje torzo původní cihelné střechy, jež pamatuje éru zakladatele Karla IV. Jenže po více než 660 letech je materiál za hranicí své životnosti. Zvětralé cihly se drolí, vzácné střeše hrozí zánik. Část peněz na její opravu teď chce získat město Kašperské Hory prostřednictvím veřejné sbírky.
Západní věž hradu kryje už od 14. století původní cihelná střecha, tzv. helmice. Dodnes se dochovalo její torzo, jež přežilo ničivé požáry, orkány i stovky šumavských zim. Je vystavena extrémním povětrnostním podmínkám ve výšce přes 900 metrů nad mořem. Torzo cihelné helmice se na Kašperku dochovalo ze tří pětin původní výšky. Vnitřní líc skýtá k vidění ještě rozsáhlé zbytky původní středověké omítky. Cihelné střechy byly původně na obou kašperských věžích. Na věži východní se ta původní zhroutila neznámo kdy. Dnes ji kryje střecha novodobá, dřevěná.
„Letos ji hodláme úplně přestřešit novým krovem a šindelovou krytinou, čímž ji účinně ochráníme před hrozící zkázou. Vybrané peníze poslouží na dofinancování úplného přestřešení cihelné helmice novým krovem, jenž by měl už letos účinně chránit zachované torzo cihelné helmice. Navržený krov bude mít tvar stanové střechy, který dle zaměření zachovaného torza měla i původní střešní konstrukce. Krytina bude stejně jako na střeše východní věže provedena z dvojitě kladeného štípaného šindele. Na každé straně bude zřízen pultový vikýř se sklopnými okenicemi,“ informuje na svém webu hrad v majetku města Kašperské Hory.
K projektu zastřešení už byla vydána všechna nezbytná stanoviska a stavební povolení a také zhotovitel z nedaleké Sušice. Hlavní část prací se uskuteční po letních prázdninách, tedy během září a října. Celkový a konečný rozpočet je 6 000 000 Kč. „Dva miliony nám letos poskytl díky své mimořádné dotaci Plzeňský kraj. Další dva miliony jsou ze zisků návštěvního provozu samotného hradu. Zbývající třetinu se pokoušíme získat prostřednictvím veřejné sbírky, jež běží výhradně na Donio.cz.“ informuje hrad.
Pokud se akci letos zrealizovat, původní střecha bude zachráněna pro další generace! Střecha ji uchrání před extrémními vlivy počasí. Zblízka ji stále budou moci návštěvníci obdivovat, a to tak, že k ní vystoupají západní věží. Výrazně se také změní silueta hradu, obě hradní věže budou mít shodně dřevěné šindelové střechy. Pokud se ale nevybere cílová částka, střechu se před zimou nepodaří postavit celou. Nový krov bude provizorně zakryt. Budou se dál shánět a vydělávat peníze na její dokončení.
Hrad Kašperk je už přes 400 let vlastněn městem Kašperské Hory. Jedná se o nestátní otevřenou památku se zdrojem příjmů omezeným na výdělky z provozu pro veřejnost. Na běžnou údržbu a nezbytné opravy si je hrad z dlouhodobého hlediska schopen samostatně vydělat. V tomto případě jde ale o velmi rozsáhlou stavební akci, kterou bohužel nestačí pokrýt ani štědrá dotace od kraje.
Pokud by se podařilo vybrat více než cílová částku, stane se další významnou stavební akcí na Kašperku dozdění chybějící jižní hradby nádvoří. Vybrané prostředky navíc budou použity pro jeho dostavbu. Třicet metrů dlouhý úsek zdiva chybí už několik staletí. Dostavbou se poprvé po mnoha letech zcelí hradební obvod zdiva, a zároveň bude zachován výhled jižním směrem, protože zdivo bude jen cca 50 cm nad úroveň vyvýšeného terénu nádvoří. Projektová dokumentace je připravena a schválena orgány památkové péče. Pokud se podaří letos úplně zachránit cihelnou helmici, je dostavba jižní hradby další v pořadí. Práce by začaly v příštím roce archeologickým průzkumem a následně samotnou stavbou celé zdi.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.