O 13 projektech vybraných k realizaci Komisí rozvoje čtvrtého plzeňského obvodu mohou lidí hlasovat do 31. března v rámci 3. ročníku participativního rozpočtu nazvaného Rozhodněte sami. Celkem lidé poslali rekordních 140 podnětů, jak zkrášlit tuto lokalitu. Mezi nápady k hlasování je například dětské hřiště, pohádková naučná stezka, zastínění pískovišť, venkovní šachy či chodníkové hry.
Obvod tentokrát vyčleněnil do participativního rozpočtu celkem 1,5 milionu korun. Projekt nebo projekty s nejvyšším počtem hlasů obvod zrealizuje. Každý může hlasovat maximálně pro dva projekty. Podpořit nápady je možné prostřednictvím webu rozhodnetesami.cz/plzen4/ nebo lze vyplnit hlasovací lístek v podatelně či na informacích Úřadu městského obvodu Plzeň 4. O třetí ročník Rozhodněte sami byl mimořádný zájem a podněty zasahovaly do mnoha oblastí.
„Několik nápadů se týkalo dopravy a bezpečnosti silničního provozu, další zase sportu a volnočasových aktivit nebo ekologie,“ popsala koordinátorka projektu Martina Seidlerová. „Bohužel všechny podněty nemohly postoupit do závěrečného hlasování. Sem můžeme zařadit jen ty, které mohou být realizovány například na našich pozemcích a jsme pochopitelně limitováni také výší celkových finančních nákladů,“ říká místostarosta MO Plzeň 4 Jan Kakeš (ANO).
„Mezi podněty se objevily nápady, které by překročily alokovanou částku 1,5 milionu korun, šlo například o úpravu hřiště a revitalizaci vodní nádrže v Červeném Hrádku. Nicméně tento velký projekt zrealizujeme společně se Správou veřejného statku města Plzně,“ nastiňuje starosta Čtyřky Tomáš Soukup (ANO). „Mezi navrhovanými projekty bylo také taneční pódium v Lobezském parku. Jeho vybudování s potřebným zázemím by však také překročilo rozpočet. Komise rozvoje jej nicméně navrhla zařadit mezi plánované investice,“ doplnil starosta Tomáš Soukup.
Do závěrečného hlasování se také nedostaly drobné podněty, které obvod zajistí v rámci svých menších investičních akcí nebo v rámci pravidelné údržby. Jde například o přidání laviček, dětských nebo herních prvků do konkrétních lokalit či o výsadbu zeleně. Některé návrhy zase nespadají do kompetence městského obvodu, a proto je musí zástupci Čtyřky předat jiným organizacím nebo úřadům, například Čisté Plzni, Čezu nebo městským organizacím. „Věřím, že si lidé určitě mezi vybranými návrhy najdou své favority, které podpoří. Jsem zvědavý, kolik lidí se do závěrečného hlasování zapojí,“ dodává starosta.
První ročník Rozhodněte sami proběhl na Čtyřce v roce 2019, další ročník v roce 2021. V rámci uplynulých ročníků se podařilo zrealizovat například alej pod Chlumem, workoutové hřiště nebo psí loučku. Nyní je připravena projektová dokumentace k vybudování pumptracku v Psovském údolí, poblíž železničního tunelu.
S participativním rozpočtem Rozhodněte sami začal v Plzni čtvrtý městský obvod. K tomuto projektu se v loňském roce připojil také třetí obvod. S participativním rozpočtem jako takovým má zkušenost řada velkých i menších měst v České republice, například Ostrava, Most nebo Český Brod. Participace znamená, že mají lidé možnost sami se zapojit do rozdělování části veřejných financí a mohou rozhodnout o projektech, které by si přáli ve svém okolí realizovat.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.