neděle 25. října 2020 Beáta

Soud povolil prodej hutí Pilsen Steel, jméno kupce zatím napadlo

Krajský soud v Plzni povolil ve čtvrtek insolvenčnímu správci prodej zkrachovalých plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel mimo dražbu. Kupcem by měla být podle dřívějších informací německá skupina Max Aicher, která podniká ve výrobě oceli, nemovitostech a ekologii. Insolvenční správce Jaroslav Brož dnes jméno kupce nepotvrdil ani nevyvrátil, neposkytl ani informace k prodeji či výši kupní ceny. Podle informací se nyní prodej finalizuje. Na rozhodnutí soudu upozornil server E15.

"Prodej obchodního závodu bude uskutečněn přímým prodejem nejvyšší nabídce na základě výběrového řízení provedeného insolvenčním správcem," uvedla v usnesení soudkyně Jiřina Novotná.

Německá skupina Maxe Aichera, která má ocelárny Lech u Augsburgu a v maďarském Ózdu s více než 1000 zaměstnanci, si podle Brože nechá v Plzni jen 50 lidí z 525 zaměstnanců, ostatní odešli začátkem letošního roku po dohodě nebo si nechali dát výpovědi.

Pilsen Steel je od loňského 16. června v konkurzu. Do insolvenčního řízení, které začalo o tři dny později, se přihlásilo 87 věřitelů, kteří uvedli, že jim podnik dluží 9,4 miliardy Kč. Správce tehdy popřel asi 7,8 miliardy Kč včetně pohledávek tří největších věřitelů - ruských bank Vněšekonombanky, VEB Kapital a Mezinárodní investiční banky. Banky se soudí o pohledávky v incidenčních sporech. Podle čtvrtečního usnesení soudu s prodejem Pilsen Steel souhlasily i Vněšekonombanka a VEB Kapital jako největší zajištění, tedy zástavní věřitelé.

Bývalé hutě a kovárny Škody Plzeň koupila před 20 lety ruská strojírensko-metalurgická skupina OMZ, od roku 2010 vlastnil stoprocentní obchodní podíl firmy ruský podnikatel Igor Šamis.

Autoři | Foto Pilsen Steel

Štítky ČR, hutě, soud, firmy, Pilsen Steel

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.