Vlastním tělem se snažil zastavit jedoucí vlak labutí samec, aby tak ochránil svoji partnerku s mláďaty, když se celá rodina pohybovala v kolejišti na trase železniční trati Domažlice – Bělá nad Radbuzou. Strojvedoucí už neměl šanci rozjetý vlak zastavit a odvrátit tragickou srážku.
O okamžik později už vytáčí zcela zničený strojvedoucí vlaku číslo plzeňské záchranné stanice živočichů, aby informoval o nehodě. „Právě jsem 200 metrů od zastávky Pila (Trhanov) přejel labutí pár s mláďaty! Zahlédl jsem je bohužel na poslední chvíli a identifikoval až ve zpětném zrcátku. Staří leží pravděpodobně mrtví v kolejišti a kolem se hemžilo několik malých mláďat. Kolik jich bylo, nevím, vše jsem hlásil už dispečerovi, aby upozornil kolegy dalšího vlaku. Omlouvám se, bylo to za zatáčkou a vůbec jsem je neviděl. Labuťák se proti vlaku postavil, ale nebyla šance vlak zastavit. Další vlak pojede po trati zhruba za hodinu,“ oznámil smutnou zprávu strojvedoucí.
Zvířecí záchranáři z Plzně okamžitě požádali o pomoc profesionální hasiče z Domažlic. „Přes operační středisko na lince 150 žádám o výjezd jednotky k místu střetu labutí s vlakovou soupravou přesně tak, jak mi popsal pan strojvedoucí. Profesionální přístup operačního střediska a dlouholetá spolupráce s jednotlivými složkami IZS zafungovala perfektně. Ani ne do 15 minut mi volal velitel zásahu hasičů přímo z kolejiště u vlakové zastávky Pila,“ popsal záchrannou akci šéf záchranné stanice Karel Makoň.
„Labutě jsme vytlačili mimo koleje, všechny jsou živé, akorát labuťák toho má asi dost a nemůže se postavit na nohy. Sami je tu však nezvládneme, potřebujeme, aby sem někdo přijel posoudit situaci,“ oznamoval už o něco pozitivnější zprávu velitel zásahu hasičů. Na místo proto okamžitě vyráží z Nýřan velmi zkušený záchranář a expert na odchyt labutí, Radek Zeman. Do terénu už mezitím vyjela i další skupina z plzeňské záchranné stanice.
Po příjezdu na místo už byla labutí rodina mimo vlakový koridor na trávníku mezi rodinnými domy pod tratí. „Samice byla potlučená, ale bez újmy a úrazu. Všech sedm zhruba týden starých mláďat je v pořádku a jediný, kdo je v kritickém stavu, je samec, který si myslel, že jedoucí vlak zastraší a přepere. Výsledkem je těžký otřes mozku a komplikovaná fraktura pravého křídla v těle,“ konstatoval Radek Zeman.
Všechny labutě pak experti ze záchranné stanice převezli do své voliéry v Plzni. Druhý den ráno dorazil na stanici veterinář a rozhodl, že křídlo se bude muset samci amputovat a zakrátit přímo u těla. Je roztříštěné na drobné kousíčky v celé délce kosti a zhmožděné tak, že se to bohužel nedá zachránit a odoperovat. „Ptáci mají křehké duté kosti, je to jako když rozbijete skleněnou trubici. Není na co čekat, čím dříve, tím lépe, ať se může celá rodina vypustit. Jak řekl, tak se i stalo. Hned jak se rána zklidní a částečně zhojí, bude celá rodina i s mláďaty co nejdříve vypuštěna na náhradní lokalitu, pravděpodobně na řeku Berounku. Zatím však všichni čekají ve voliéře v Záchranné stanici živočichů Plzeň,“ dodal na závěr úspěšné mise Karel Makoň.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Chudák strojvedoucí, musel být pořádně v šoku, tak hlavně, že to celá labutí rodinka přežila, díky strojvedoucímu, který pro to udělal maximum, mám ráda dobrý konce????