neděle 23. února 2020 Svatopluk

Obce z okolí Horažďovic odmítající úložiště odpadu uspěly u soudu

Městský soud v Praze rozhodl, že geologický průzkum místa pro možnou stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu v lokalitě Březový potok na Horažďovicku byl neoprávněný, řekl dnes starosta Chanovic Petr Klásek (Hasiči). Klásek je jedním z hlavních organizátorů 17 let trvajících protestů. Šest obcí a město Horažďovice zažalovaly koncem října 2015 stát, tedy ministerstvo životního prostředí (MŽP), kvůli tomu, že povolilo Správě úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) průzkum lokality, který začal hned v roce 2016.

Už předtím podaly obce neúspěšně rozklad na ministerstvo životního prostředí. Všechna zastupitelstva i místní referenda úložiště odmítla.

"Verdikt vynesl soud až loni. SÚRAO mezitím průzkum provedlo a my jsme ostrouhali. Proti verdiktu se nikdo neodvolal. Řekli, že už je to pasé, protože mezitím průzkum provedli a že rozsudek nemá odkladný účinek. Byla to pro nás morální satisfakce, ale tím to skončilo," řekl Klásek.

Stát uvažuje o devíti místech pro úložiště. Konečné umístění má stanovit do roku 2025. Úložiště, v němž má být odpad uložen desetitisíce let, chce SÚRAO zprovoznit v roce 2065. Vláda už v roce 2012 schválila dotčeným obcím kompenzace za geologický průzkum, který jim náleží podle atomového zákona. Obce v okolí Horažďovic ale peníze odmítly, považují je za úplatek. "Za 17 let se nezměnilo vůbec nic, co se týče legislativy a přístupu státních institucí vůči obcím a občanům. Myslím tím především ministerstvo průmyslu a správu úložišť," řekl Klásek. Podle něj se loni na Březovém potoce opět dělaly sondy. Ale SÚRAO je nazvalo výzkumy a ne průzkumy a obce o nich neinformovalo, řekl.

Obce požadují zprůhlednění principů hodnocení, výběru způsobu a místa ukládání. Podle Kláska loni jmenovaný ministr Karel Havlíček (za ANO) slíbil přípravu zákona, který by řešil rovnoprávnější postavení obcí. Jeho věcný návrh konzultovaly obce ze všech lokalit s právníky. "O to víc nás překvapila odpověď z prosince. Ani jedna připomínka obcí není akceptována. Ministr nám přesto sdělil, že se začne vybírat, i když nebude zákon (o právech a zapojení občanů do procesu o úložišti). Dodnes nejsou obce účastníky řízení," řekl Klásek.

Letos do poloviny roku by se mělo rozhodovat o vhodnosti lokalit. V novém sedmičlenném poradním panelu expertů, zřízeném ředitelem SÚRAO po dohodě s ministrem, je podle Kláska šest lidí ze státních institucí a jen jeden zástupce 53 měst a obcí ze zvažovaných lokalit. "A mají rozhodovat pouze podle geologie, ostatní aspekty nikdo řešit nechce. Naše obce správě úložišť dlouhodobě nedůvěřují," řekl.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, soud, správa, jaderná, obce, protest, Plzeňský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.