Do finále jde projekt plzeňského technologického parku TechTower za tři čtvrtě miliardy korun. Slavnostní otevření je naplánované na 1. února. Prostory o celkové ploše deset tisíc metrů čtverečních se už pomalu plní, své nové působiště v TechToweru najdou inovativní firmy, které budou mít k dispozici řadu moderních technologií.
„Město Plzeň má ambice navazovat na svou významnou průmyslovou tradici a být na špičce technologických inovací, podporovat ty, kdo mají nápady a talent i píli uvést své sny a vize v život. Chceme jim poskytovat tu nejlepší péči, a tím budoucí hvězdy technologických inovací i byznysu udržet v našem regionu. Proto byl TechTower vybudován,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký (ANO). V prostorách TechTower je mimo jiné k dispozici i vodní nádrž o hloubce deseti metrů, která je určena pro testování podvodních robotů.
„Obsazeno je už téměř osmdesát procent plochy a stále chodí noví zájemci dívat se na zbylá místa a zajímají se o možnosti, které TechTower nabízí. Lidé, kteří tam budou pracovat, využijí nejen architektonicky zajímavé kanceláře a společné prostory, jakou jsou například přednáškové sály, parkovací místa, relaxační prostory, restauraci a podobně, ale mohou také získat pro svou práci prototypové prostory, sdílené dílny či laboratoře s moderním vybavením,“ uvedl Daniel Kůs (Piráti), radní Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.
TechTower se vybudoval v areálu bývalého pivovaru Světovar, jenž byl postaven na konci první světové války. Tehdy šlo o nejmodernější pivovar v Rakousku-Uhersku, měl být konkurencí Prazdroji. Ležácké sklepy tohoto pivovaru byly vybudovány z kvalitního železobetonového skeletu s klenbovými skořepinami a cihlovými vyzdívkami. Všech těchto předností využili architekti Tereza Vojtěšková a Milan Varvařovský, kteří jsou autory architektonického řešení TechToweru. Jméno získal technologický park podle 32 metrů vysoké pivovarské věže.
V areálu TechToweru byla už loni v září otevřena rekonstruovaná budova správní vily, která slouží jako mateřská škola. Na projekt za zhruba 720 milionů korun včetně DPH získalo město Plzeň příspěvek z fondů Evropské unie ve výši 181 milionů korun.
Provozování TechTower zajišťuje městská organizace Správa Informačních Technologií města Plzně. Ta se mimo jiné zabývá podporou podnikání a technického vzdělávání prostřednictvím svého SIT Portu, který se do TechToweru přesouvá. Rozběhne zde své aktivity, jako například technologické festivaly, hackathony, startup weekendy, workshopy, konference a řadu dalších zajímavých akcí. Velmi důležitou součástí práce s komunitou mladých talentovaných lidí bude otevření coworkingu v pátém patře budovy.
Kolem TechTower probíhá také letitý soudní spor ohledně nerealizovaného projektu kulturní fabriky a archivu v bývalém plzeňském pivovaru Světovar: Loni uspělo město Plzeň v prvoinstančním řízení. Jde o zaplacení náhrady škody téměř 27 milionů korun, které požaduje město po firmě Obermeyer Helika. Kvůli zásadní chybě projektanta nemohlo město v roce 2014 vybudovat v areálu bývalého pivovaru původně plánované objekty.
Středa, 21. září 2022, 17:02
V letitém soudním sporu ohledně nerealizovaného projektu kulturní fabriky a archivu v bývalém plzeňském pivovaru Světovar teď uspělo město Plzeň v prvoinstančním řízení. Jde o zaplacení náhrady škody téměř 27 milionů korun, které požaduje město po...
Projekt kulturní fabriky na Světovaru byl jedním z klíčových záměrů Plzně jako Evropského hlavního města kultury 2015. V roce 2014 ho ale překazilo zjištění, že se v něm nachází obrovské množství korkodehetu, který sloužil jako izolace pivovarského objektu. Jedná se o nebezpečnou karcinogenní látku, podle expertů mnohonásobně převyšoval obsah karcinogenních látek v izolaci platné hygienické limity. Jako náhradní řešení pro projekt kulturní fabriky vybralo město doslova za pět minut 12 lokalitu bývalého depa v Doudlevcích, která se následně stala zázemím pro DEPO2015. Následovala také složitá kontaminace objektu Světovaru a potom se pro něj hledalo nové uplatnění.
V souvislosti se Světovarem město Plzeň zažalovalo společnost Obermeyer Helika o náhradu škody. Rozsudkem Krajského soudu v Plzni bylo společnosti uloženo uhradit městu Plzni částku cca 26,7 milionů korun s příslušenstvím. Rozsudek zatím není pravomocný. Jednalo se o náklady, které městu vznikly v souvislosti s tím, že město Plzeň muselo ukončit dané projekty, tedy projekty Archiv Světovar a ‚4x4 Cultural Factory Světovar. Podle vyjádření města se jednalo o chybu projektanta, když nebyly provedeny potřebné průzkumy objektů stavby v dostatečné kvalitě a rozsahu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.