V letitém soudním sporu ohledně nerealizovaného projektu kulturní fabriky a archivu v bývalém plzeňském pivovaru Světovar teď uspělo město Plzeň v prvoinstančním řízení. Jde o zaplacení náhrady škody téměř 27 milionů korun, které požaduje město po firmě Obermeyer Helika. Kvůli zásadní chybě projektanta nemohlo město v roce 2014 vybudovat plánované objekty.
Projekt kulturní fabriky na Světovaru byl jedním z klíčových záměrů Plzně jako Evropského hlavního města kultury 2015. V roce 2014 ho ale překazilo zjištění, že se v něm nachází obrovské množství korkodehetu, který sloužil jako izolace pivovarského objektu. Jedná se o nebezpečnou karcinogenní látku, podle expertů mnohonásobně převyšoval obsah karcinogenních látek v izolaci platné hygienické limity. Jako náhradní řešení pro projekt kulturní fabriky vybralo město doslova za pět minut 12 lokalitu bývalého depa v Doudlevcích, která se následně stala zázemím pro DEPO2015. Následovala také složitá kontaminace objektu Světovaru a potom se pro něj hledalo nové uplatnění. Teprve teď se tam dokončuje vědeckotechnický park TechTower.
V souvislosti se Světovarem město Plzeň zažalovalo společnost Obermeyer Helika o náhradu škody. Rozsudkem Krajského soudu v Plzni bylo společnosti uloženo uhradit městu Plzni částku cca 26,7 milionů korun s příslušenstvím. Rozsudek zatím není pravomocný. „Jednalo se o náklady, které městu vznikly v souvislosti s tím, že město Plzeň muselo ukončit dané projekty, tedy projekty Archiv Světovar a ‚4x4 Cultural Factory Světovar. Podle nás se jednalo o chybu projektanta, když nebyly provedeny potřebné průzkumy objektů stavby v dostatečné kvalitě a rozsahu,“ přiblížil postoj města primátor Plzně Pavel Šindelář (ODS).
Čtvrtek, 19. května 2022, 11:11
Z 80 procent je už dokončen projekt přeměny bývalého areálu plzeňského pivovaru Světovar na technologický park TechTower za 720 milionů korun. Jde aktuálně o největší investiční akci města Plzně. První objekt bude dokončen už v červnu. V TechTower...
Problém s nebezpečnou látkou vysvětloval na jednání plzeňského zastupitelstva v červnu 2014 zástupce společnosti Helika, která vypracovala projekt na rekonstrukci Světovaru. „V původní projektové dokumentaci nebylo nic o tom, že ve stěnách objektu zakrytých omítkou je nebezpečná látka korkodehet. To bylo možné zjistit až chemickým rozborem. Ten zadal až zhotovitel stavby, když začali mít jeho pracovníci zdravotní potíže,“ uvedl zástupce Heliky. S jeho tvrzením ovšem nesouhlasili představitelé města, kteří měli k dispozici znalecký posudek, že neodhalení kontaminace bylo chybou projektanta.
„S Helikou jsme se dohodli, že necháme zpracovat u ČVUT generální znalecký posudek a v závislosti na výsledku bude reklamace vůči Helice uznána, nebo ne,“ řekl tehdy ke kauze primátor Šindelář, který tenkrát zastával post technického náměstka primátora. Nebezpečná látka se pak odstraňovala z objektu ve speciálním režimu, za přísných bezpečnostních a zdravotních opatření.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.