Počasí dnes23 °C, zítra22 °C
Pátek 2. června 2023  |  Svátek má Jarmil

Do ulic Plzně tradičně vyrazili koledovat tři králové v podání hejtmana, primátora a biskupa

Kdy jindy než na svátek Tří králů by zástupci města a kraje měli vyrazit podpořit Tříkrálovou sbírku. Do rolí Kašpara, Melichara a Baltazara se převtělili hejtman, primátor a biskup. Výtěžek ze sbírky, která potrvá až do 15. ledna, půjde na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším sociálně potřebným lidem. Zájemci se mohou v neděli vydat také na Tříkrálový pochod k Ježíšku.

Iniciály K + M+ B s letopočtem žehnají příbytku laskavého dárce, písmena totiž značí „Christus mansionem benedicat“ neboli: „Ať Kristus požehná tomuto domu.“  Již několikátý rok po sobě symbolizují tato písmena také spojení Kraje, Města a Biskupství, a proto se ve tři krále proměnil hejtman Rudolf Špoták (Piráti), primátor Plzně Roman Zarzycký (ANO) a biskup plzeňský Tomáš Holub. Doprovod jim dělaly děti ze sboru Jiřičky. Společně se sešli v budově radnice, kde zástupci města i pracovníci magistrátu přispěli do kasiček. Poté vyrazili na sociální odbor v Martinské ulici nebo do pobočky banky na Americké třídě. Nevynechali ani známé plzeňské společnosti nebo univerzitu.

Pokud nemáte program na tuto neděli, tak můžete vyrazit na Tříkrálový pochod k Ježíšku. Start je ve 14 hodin na náměstí Republiky. Koledníci poputují městem ke kostelu U Ježíška, kde bude po jejich příchodu připraven živý betlém z Dobřan. Následuje poutní mše s hudebním doprovodem. Po celou dobu mohou zájemci přispívat do kasičky Tříkrálové sbírky.

Loňská sbírka byla v Diecézi plzeňské rekordní

Loni se podařilo v Diecézi plzeňské, která zahrnuje Plzeňský i Karlovarský kraj, vybrat neuvěřitelných 5 972 469 korun. Nejštědřejší byli lidé na Klatovsku. Přispívat lze také do kasiček na veřejných místech, online nebo prostřednictvím DMS.

Účelem sbírky je podpora charitní pomoci lidem v nouzi či v jiných náročných životních situacích, které nedokáží sami zvládnout. Vybrané peníze zamíří k nemocným či handicapovaným. Charita díky vybraným darům pomůže matkám s dětmi v nouzi, obětem domácího násilí nebo uprchlíkům. Část vykoledovaných peněz jde na přímou pomoc potřebným lidem ve farnostech. Důležitý je ale i lidský a duchovní rozměr akce – koledníci žehnají příbytek a píšou na dveře nápis K+M+B, zatímco dárce příspěvkem do kasičky koná dobrý skutek. Více infromací najdete ZDE.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Martin Pecuch, Plzeňský kraj

Štítky Tříkrálová sbírka, Tři králové, koleda, Diecéze plzeňská

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.