středa 28. září 2022 Václav

Dokonalá pitomost se přesouvá na příští rok, festival Divadelní léto mění premiérovou inscenaci

Nejistota způsobená nepříznivým vývojem pandemie přiměla organizátory Divadelního léta pod plzeňským nebem ke změně titulu vlastní premiérové inscenace hlavního programu. Původně ohlášená inscenace Dokonalá pitomost se přesouvá na příští rok. Festival spojil své síly s pražskými Kašpary a v režii jejich principála Jakuba Špalka představí nejslavnější Shakespearův milostný příběh Romeo a Julie.

Hlavním důvodem změny programu byly obavy a nejistota ohledně vývoje pandemie a opatření v oblasti kultury. „Jsme optimisté a věříme, že Divadelní léto pod plzeňským nebem bude. Nastudování vlastní exkluzivní inscenace jen pro náš festival, by ale znamenalo tvořit pod hrozbou, že výsledek nikdy nespatří světlo světa. Například pokud bude nadále platit zákaz konání kulturních akcí. Spolupráce s Kašpary je pro nás řešením, protože inscenace Romeo a Julie v režii Jakuba Špalka zůstane po premiéře na repertoáru Spolku Kašpar. Příští rok se může opět vrátit na náš festival tak, jak jsme zvyklí,“ uvedla ředitelka Divadelního léta Marcela Mašínová.

Spolupráce s Kašpary se přirozeně nabízela, za 13 let si v inscenacích Divadelního léta zahrálo několik členů tohoto předního pražského souboru, například Martin Hofmann, Diana Toniková, Eliška Hanušová nebo Tomáš Karger. Marek Němec v roce 2019 režíroval pro Divadelní léto Švandu dudáka.

Plzeňské diváky jistě potěší, že Jan Zadražil, který si získal jejich srdce jako Revizor v roce 2009, se letos vrací v roli Kapuleta v Romeovi a Julii. Merkucia ve stejné inscenaci ztvární Miloslav Tichý, kterého díky roli Kristiána de Neuvillette čeká na plzeňské letní scéně i obnovená premiéra Cyrana. Do titulních rolí novinky Romeo a Julie obsadil režisér Jakub Špalek neokoukané tváře – Terezu Slámovou a Daniela Pivodu Ondráčka.

Scéna U Zvonu bude v červnu a červenci hostit také doprovodný program Divadelního léta, který je jakousi laboratoří nových talentů. I v nelehké situaci ovlivněné pandemií se v loňském roce podařilo festivalu realizovat rezidenční pobyt studentů DAMU v umělecké dílně PaNaMo v Partolticích u Žinkov, který vyvrcholil vznikem inscenace Poslední zrnko písku. Ta se na Divadelní léto vrátí. Festival letos tvorbu mladých umělců podpoří dalším rezidenčním pobytem.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Divadelní léto

Štítky Divadelní léto, festival, koronavirus, představení, změna premiéry

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.