První plzeňské mládě tajemného takina čínského odcestovalo do nového domova

Autoři | Foto Kateřina Misíková

Má rohy pakoně, nos losa, ocas medvěd a stavbou těla připomíná bizona. Jde o vzácného horského kopytníka takina čínského. Vůbec první mládě se v Plzni narodilo loni v červnu a dostalo jméno Born. V těchto dnech už prozkoumává nový domov v nizozemské zoo v Eindhovenu. Právě tam postavili pro takiny zbrusu nový výběh. Plzeňský sameček je zároveň vůbec prvním takinem, kterého mohou lidé v Nizomesku spatřit. Chov těchto tajemných zvířat je totiž velmi ojedinělý.

„První mládě takina čínského narozené v Zoo Plzeň bylo úspěšně transportováno do Zoo Eindhoven. Ráno byl ze svého domovském výběhu naložen do transportního boxu a zkušený řidič transportní společnosti ho v klimatizovaném nákladním automobilu odvezl do Holandska. Z Eindhovenu poslali video z vykládky, kde je zřejmé, že je Born po transportu naprosto v pořádku,“ prozradila zooložka Miroslava Palacká.

Na příjezd vzácného takina se v Nizozemsku pečlivě připravili. Během letoška tam dostavěli nový výběh. „Na místě bývalého výběhu pro velbloudy vzniklo strmé a skalnaté prostředí, které má připomínat Himálaje,“ informovala Eindhoven Zoo na svých sociálních sítích. Výběh budou obývat dva mladí samci, čímž se tato zahrada stane také jedinou v zemi, kde bude možné tyto vzácné obyvatele hor vidět.

Takiny si Čína pečlivě hlídá

Takiny čínská chová v EU zhruba 20 zahrad. U nás je mají v Liberci v Zooparku v Chomutově a v Plzni. „Poněvadž se jedná o národní dědictví Číny, jsou tato zvířata chována téměř výhradně na jejím území. Číňané si tohoto kopytníka cení podobně jako pandy velké,“ informoval dříve mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba.

Takin čínský nebo také zlatý, podle typické barvy husté splývavé srsti, pochází z horských oblastí Himalájí na území Indie a Číny. „V malých rodinných stádech obývá zalesněné vysokohorské oblasti. Živí se okusováním stromů a keřů a spásáním různých druhů travin a bylin. Samec dosahuje váhy až 350 kilogramů, samice jsou drobnější a obvykle váží do 230 kilo. I přes svoji velikost jde o blízkého příbuzného kamzíků,“ doplnil mluvčí zoo.

„První pár takinů čínských přivítala plzeňská zoo v prosinci 2021. A 6. června 2024 se v zoo narodilo první mládě tohoto velmi vzácného horského kopytníka,“ doplnila Palacká. I přes svoji majestátnost jsou takini velmi klidní a navzájem se k sobě chovají velmi přátelsky.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky takin čínský, takin zlatý, Zoo Plzeň, Eindhoven Zoo, úspěšný odchov, vzácná zvířata

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.