Plzeň zmizelá i současná, unikátní výstava zachycuje v uměleckých dílech proměny západočeské metropole

Autoři | Foto Se svolením Západočeská galerie v Plzni

Unikátní výstava zachycuje prostřednictvím vybraných uměleckých děl některé klíčové milníky v historii města Plzně, které formovaly jeho podobu v 19. a 20. století. Návštěvníci výstavy uvidí proměnu od města obklopeného zahradami a středověkými hradbami až po moderní průmyslové centrum. Ve výstavní síni Masné krámy Západočeské galerie v Plzni jsou až do 1. června k vidění díla místních autorů, ale i umělců, kteří zde pobývali dočasně a příležitostně.

Na počátku 19. století byla Plzeň starobylým městem se středověkým jádrem obehnaným hradbami, které purkmistr Martin Kopecký plánoval přeměnit v lázeňské sídlo obklopené zelení. Rozvoj železnice a průmyslu však změnil její osud. Výstava zachycuje proměnu Plzně z provinčního centra v průmyslovou aglomeraci 19. století, přibližuje období velkého stavebního rozmachu kolem roku 1900, rozkvět během první republiky, rozsáhlé urbanistické projekty, ale také ničivé demolice v centru a nevratné zásahy do podoby města během budování socialismu.

Expozice je rozdělena do devíti tematických oddílů. Úvodní část představuje díla krajinářů a vedutistů 19. století, zachycující různé pohledy na Plzeň, včetně historického jádra města a malebných zákoutí kolem řek. Na ni navazuje oddíl věnovaný uměleckým dílům sloužícím výzdobě architektury na přelomu 19. a 20. století.

„Další část sleduje umělce spjaté s plzeňským Kroužkem přátel starožitností. Pozornost je dále zaměřena na tvorbu členů Sdružení západočeských výtvarných umělců z 20. a 30. let 20. století – malířů, kteří často reflektovali motivy tzv. „černé Plzně“ a průmyslových periferií. Nechybějí ani díla z období 2. světové války a 50. let, přičemž výstava vrcholí tvorbou z 60. až 90. let 20. století,“ říká Ivana Skálová, jedna z autorek výstavy. Většina vystavených děl pochází ze sbírek Západočeské galerie v Plzni, doplněných o materiály z Archivu města Plzně, Západočeského muzea a několika dalších sbírek.

Návštěvníci se setkají s díly krajinářů 19. století, jakými byli například Louisa Piepenhagenová a Julius Mařák. Pozornost je věnována i umělcům 20. století – Václavu Jansovi, Janu Konůpkovi, Josefu Hodkovi či Aloisu Moravcovi, jejichž tvorba je cenným dokladem vývoje podoby města a kontrastů mezi jeho historickým jádrem a průmyslovými periferiemi. Autoři výstavy neopomenuli ani sochařská díla, například z ateliéru Otokara Waltera.

Na výstavě se také představí část sbírky architektury, která v ZČG vznikla v roce 2009 a obsahuje mnohé unikáty. „K nejcennějším bezesporu patří soubor vlastního archivu předního meziválečného architekta Bohumila Chvojky, ze kterého představujeme například téměř neznámý projekt zástavby Denisova nábřeží či výkresy z projektu budovy Okresní nemocenské pojišťovny, dnešní polikliniky. Druhým významným okruhem na výstavě jsou 60. léta, kde je pozornost věnována výstavám Ex Plzeň, několika nerealizovaným projektům z doby normalizace, a rovněž několika výtvarným dílům ve veřejném prostoru,“ podotýká spoluautor výstavy Petr Domanický.

Expozice je doplněna architektonickými modely, plány a dobovými fotografiemi. Pro hlubší poznání proměn Plzně vznikla pro návštěvníky tištěná i interaktivní mapa s lokacemi míst vyobrazených na vystavených dílech, která propojuje historickou vrstvu se současnou podobou místa. „Interaktivní mapa je návštěvníkům k dispozici na obrazovce přímo ve výstavní síni, nebo ji mohou používat na vlastních zařízeních. Najdou ji pod webovým odkazem ZDE, říká další autorka Eva Skořepová.

„Tento projekt nabízí jedinečnou možnost nahlédnout do sbírek, které jsou běžně ukryty v depozitářích, a porozumět vizuální historii města prostřednictvím tvorby s ním spjatých umělců. Obraz Plzně tak není jen výstavou, ale zároveň i pomyslným klíčem k objevování městské paměti a její proměny v průběhu dvou posledních staletí,“ uzavírá další z autorek Petra Kočová.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky výstava, Masné krámy, Plzeň, projekt, umělecké dílo, Západočeská galerie v Plzni, umělecká díla, proměna města

Komentáře

Přihlášení uživatele

 Přihlásit se přes Apple
Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.