Legendární subfosilní duby staré kolem 6500 let jsou nyní k vidění také v expozici plzeňského muzea Depo Moto Art. To se nachází v areálu DEPO2015. Vedle několika kmenů dosud nezkamenělého dřeva nalezeného v roce 2016 v povodí řeky Olše, vystavuje muzeum také dílo světoznámého britského sochaře A. D. Cragga, které vzniklo právě ze dřeva nalezeného subfosilního dubu.
Přes 6500 let čekal v bahenních sedimentech na svoje objevení prastarý dubový les. Dřevo za tu dobu ještě nestihlo zkamenět, ale tento materiál získal za tu dobu jiné vlastnosti. Má neopakovatelnou černou barvu i zajímavou kresbu. Také je tvrdší a jeden metr krychlový váží 950 kilogramů. Naleziště subfosilních dubů se podařilo objevit úplnou náhodou v roce 2016 v povodí řeky Olše v Moravskoslezském kraji.
„V roce 2016 jsme chtěli stavět bioplynovou stanici. Při přípravě stavby jsme narazili na první kmeny subfosilních dubů,“ popsal fantastický objev Marek Noga, majitel a jednatel ostravské společnosti Subfossil Oak. Celkem na tomto nalezišti firma legálně vytěžila z hloubky šesti metrů 1000 krychlových metrů tohoto unikátního materiálu. Jeho stáří pak určila radiokarbonovou metodou specializovaná americká laboratoř v Miami. Dřevo je promineralizováno od šesti do 17 procent.
Společnost Subfossil Oak hledala cesty, jak prezentovat tento exkluzivní materiál široké veřejnosti a zprostředkovat tak lidem unikátní zážitek. Proto Subfossil Oak dodává vzorky dřeva a průřezy kmene subfosilního dubu do nejprestižnějších muzeí a univerzit světa pro vědecké účely, stejně tak i větší solitéry do jejich expozic.
„Naše dřevo je umístěno mimo jiné v Natural History Museum v Londýně, kde budujeme trvalou expozici zaměřenou na počátek konce doby ledové, Královských botanických zahradách v Londýně (Kew Gardens), Manchester Museum v Manchesteru, Museum für Naturkunde v Berlíně, Natural History Museum ve Vídni, Národním muzeu v Praze nebo v pavilonu geologie na Vysoké škole Báňské v Ostravě,“ prezentuje společnost Subfossil Oak.
Firma také začala spolupracovat s věhlasnými umělci z celého světa, kteří z nalezeného dřeva vyrábějí umělecká díla. Do tvorby se pak zapojili i skláři. Ze subfosilního dřeva vznikne socha a následně i její identické dvojce z českého křišťálu.
Plzeňské Depo Moto Art vystavuje tři kmeny subfosilního dubu a dále několik uměleckých děl z tohoto materiálu. Autorem jedné sochy je jeden z předních britských sochařů, sir Anthony Douglas Cragg, který je držitelem mnoha ocenění. Jeho díla zdobí ty nejprestižnější galerie. V Plzni vystavuje sochu vyrobenou z překližky, která vznikla právě ze subfosilního dubu. Autorem dalších děl je pak Jaroslav Prošek.
Největší množství nalezených subfosilních dubů bude ale k vidění na světové výstavě Expo 2025 v japonské Ósace. Z Ostravy tam před několika dny odcestovalo celkem 133 kmenů. Vytvoří tam nadnárodní expozici nazvanou Les civilizací.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.