Mimořádný úspěch zaznamenali v zámoří mladí pianisté ze Základní umělecké škole Plzeň ve Chválenické ulici. Její žáci Antonín Borovský a Jindřich Rosendorf ve světovém finále soutěže ve hře na dva klavíry obsadili v kategorii „Profesionálové“ fantastické 3. místo. Ve finále své síly změřili se soutěžícími z USA, Číny, Moldávie a Velké Británie.
Soutěž se uskutečnila v americkém Colorado Springs. Oba mladí pianisté zároveň reprezentovali i Českou republiku a město Plzeň. „S ohledem na předem zaslanou nahrávku byli zařazeni přímo do kategorie „Profesionálové“. Porotě i publiku předvedli Valse Trieste Reinholda Glièra a Tarantellu ze suity číslo dva pro dva klavíry Sergeje Rachmaninova. Ta patří mezi vůbec nejnáročnější skladby ze světového repertoáru pro dva klavíry,“ informoval ředitel umělecké školy Jiří Stach. „Když jste hráli, vzalo mě to na krásnou cestu a moje srdce bylo s vaší muzikou. Je to moje nejoblíbenější skladba od Rachmaninova,“ složila medailistům poklonu zakladatelka soutěže Linda King.
„Studovali jsme tu skladbu pod trpělivým vedením paní učitelky Aleny Tiché přes rok a i když je těžká, hraje se nám spolu moc dobře,“ říká dvaadvacetiletý Jindřich Rosendorf, dnes student Institutu ekonomických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Je zároveň držitelem ocenění Plzeňský Orfeus junior z roku 2015.
„Jsme na sebe totiž velmi napojení, snad i proto, že jsme spolužáci nejen ze ZUŠ Chválenická, ale už od Základní školy Tyršova v Plzni-Černicích,“ dodává s úsměvem Antonín Borovský, aktuálně posluchač VŠE v Praze. Vzájemnou souhru ve hře na dva klavíry si oba během uplynulých pěti let ověřili vedle řady tuzemských vystoupení i například loňskou účastí na mezinárodní soutěži komorních souborů v Andoře, kde rovněž jako jediní reprezentovali Českou republiku.
Při letošním zámořském měření sil v Colorado Springs se postavili konkurenci více než stovky dalších soutěžících z celého světa a umístili se jako nejlepší z přítomných Evropanů. Soutěž se odehrávala v mimořádném prostředí luxusního hotelu Broadmoore s koncertním sálem pro více než tisíc posluchačů. Během téměř sto sedm let trvající historie v hotelu bydleli například američtí prezidenti Dwight Eisenhover, J. F. Kennedy či Ronald Reagan, britská premiérka Margaret Thacherová, ale třeba i držitel 26 Oscarů Walt Disney anebo zpěvák, skladatel a klavírista Elton John.
„Navíc jsme tu měli unikátní možnost naše vystoupení předvést na mimořádný nástroj, zcela nový klavír postavený významnou vídeňskou firmou Bösendorfer speciálně pro tuto soutěž. Před námi na něj opravdu ještě nikdo nehrál. Úroveň soutěže byla velmi vysoká, výkony všech soutěžících mimořádné. Nicméně v nižších amatérských kategoriích byla patrná skutečnost, že v zahraničí zřejmě nikde nemají tak propracovaný systém hudebního vzdělávání jako v České republice,“ upozorňuje Jindřich Rosendorf.
„Toto prestižní ocenění potvrzuje, že nejlepší žáci ZUŠ dokážou úspěšně konkurovat dokonce i profesionálním koncertním mistrům mezinárodního formátu. Což dává současně i skvělé vysvědčení celému našemu systému hudebního vzdělávání,“ zdůrazňuje ředitel Jiří Stach. Školu, kterou vede, navštěvuje aktuálně 920 žáků. Vzdělávají se v oboru hudebním, výtvarném a tanečním.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.