Na opravu zámku Čečovice půjde výtěžek z tradiční Barokní veselice, která se uskuteční na zámeckém nádvoří v sobotu 22. června od 13.00 hodin. Akce nabídne divákům hudební i šermířské vystoupení, divadlo, řemeslné stánky, program pro děti, komentované prohlídky zámku i dvě výstavy. Zdevastovaný zámek zachránil klub před demolicí.
Zámek převzali nadšenci do vlastnictví v roce 1998, kdy na něj byl vydán demoliční výměr. Byl v zuboženém stavu, poškozený povětrnostními vlivy a požárem v roce 1990. Zámek se stále opravuje a ještě dlouho bude. Klub se snaží, aby žil, ale přivést jej k celkové rekonstrukci bude vyžadovat velké množství financí. Snahou klubu je učinit z obce známé kulturní, společenské a turisticky atraktivní centrum regionu a přilákat české i německé zájemce o památky a kulturní akce.
Klub se již řadu let snaží opravit zdevastovaný zámek. Aby spolek dosáhl na dotační programy, které by mohl využít na rekonstrukci objektu, potřebuje získat peníze na jejich spolufinancování. Pořádá proto kulturní akce, jejichž výtěžek věnuje zejména na tento účel. V roce 2023 získal klub kulturními aktivitami přibližně 190 tisíc korun.
„Program máme letos opravdu bohatý, jako každý rok nás podpořil Plzeňský kraj, bez jehož pomoci bychom si nemohli dovolit akci uspořádat. Zapůjčí nám také výstavu Mecenáši doby baroka,“ uvedla Miroslava Šusová, místopředsedkyně pořádajícího Klubu Ladislava Lábka. Během odpoledne vystoupí studenti plzeňské konzervatoře s ukázkami árií z opery Orfeo skladatele Claudia Monteverdiho, plzeňská skupina historického šermu Viva Gladius a pražský divadelní spolek Geisslers Hofcomoedianten propojující moderní umění s barokním.
Kulturní program doplní letová ukázka sokolnictví Šporer, aktivity pro děti, například výtvarné dílničky, soutěže či malování na obličej. V barokní sýpce bude k vidění výstava chodských krojů a výstava Mecenáši doby baroka, připraveny jsou i komentované prohlídky zámku. Vstupné činí pro dospělé 150 korun, pro děti 80 korun.
„Čečovice byly poprvé zmiňovány v roce 1356. Již tehdy na místě dnešního zámku stávala gotická tvrz, která je ve velké míře dochována v hospodářském sídle zámku – sýpce. Dalšího stavebního ruchu se pak tato památka dočkala v 16. a 17. století. V držení Čečovic se vystřídala řada významných českých šlechtických rodů – páni z Bukovce, z Velhartic, Rožmberkové, Popelové z Lobkovic a Trauttsmanndorfové. Po pozemkové reformě byl zámek prodán jako zbytkový statek a po roce 1948 zkonfiskován. Dále jej užívalo JZD, v roce 1990 vyhořel," doplnila mluvčí akce Marie Fialová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.