Výdejní bibliobox bude fungovat jako boxy různých e-shopů, přes které si mohou lidé sami vyzvednou svůj nákup. Podobné zařízení určené pro knížky zatím v Plzni není. Projekt Knihovny města Plzně vyjde na 530 tisíc korun. Nápad už posvětili zastupitelé.
„Výhodou biblioboxu je, že si čtenáři objednané knihy mohou vyzvednout kdykoli bez ohledu na otevírací dobu knihovny. Prostřednictvím svého konta on-line objednají knihy, informace o připravené objednávce společně s kódem pro vyzvednutí pak dostanou prostřednictvím e-mailu nebo SMS zprávy,“ popisuje náměstkyně primátora města Plzně Eliška Bartáková (ANO).
První výdejní bibliobox najdou Plzeňané u Obvodní knihovny Lochotín, jež má velké členské zázemí a je u ní také vhodný prostor pro umístění výdejního boxu. „Výdejní bibliobox však bude fungovat pro všechny čtenáře Knihovny města Plzně, nejen pro ty, kteří jsou registrováni v Obvodní knihovně Lochotín,“ zdůraznila náměstkyně.
Úterý, 1. března 2022, 09:15
Samoobslužné zóny s výdejními i návratovými automaty instalovala ve svých prostorách Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje (SVK PK). Cílem je výrazně zrychlit výdej i vracení knih. Díky tomu budou mít knihovníci více času na nové služby pro...
Ředitelka Helena Šlesingerová upozornila, že je zároveň letos připraven také projekt na zřízení boxu na vracení knih, který bude taktéž na Lochotíně. „Tento projekt byl již do rozpočtu města Plzně zařazen. Od Ministerstva kultury České republiky jsme na pořízení obou boxů – výdejního a na vracení knih – získali dotaci ve výši 308 tisíc korun,“ upřesnila ředitelka.
Knihovnu města Plzně tvoří ústřední knihovna v ulici Bedřicha Smetany, síť obvodních knihoven na Lochotíně, Borech, Doubravce, Slovanech a ve Skvrňanech. Další malé pobočky jsou například v Bolevci, na Vinicích nebo v Lobzích. Jednou týdně zajíždí také bibliobus do míst, kde pobočky knihovny nejsou. Například do Hradiště, Bukovce na Nové Hospodě.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.