Počasí dnes17 °C, zítra18 °C
Středa 22. března 2023  |  Svátek má Leona

Ohňostroje 1. ledna v Plzeňském kraji na mnoha místech budou, některá města chystají videomapping

Novoroční ohňostroj, který patří v řadě větších i menších měst v Plzeňském kraji k tradicím, letos radnice většinou uspořádají. Loni platil kvůli pandemii koronaviru nouzový stav a zákaz shromažďování a ohňostroje se proto většinou rušily. Letos si to chtějí města vynahradit, občany a diváky podvečerní světelné podívané ale prosí o dodržování bezpečných rozestupů a pandemických opatření.

Aby se nescházelo hodně lidí na jednom místě, šestitisícové Dobřany na Plzeňsku například už podruhé odpálí svůj novoroční ohňostroj z pěti různých míst najednou, řekl starosta Martin Sobotka. Některé radnice se rozhodly nahradit ohňostroj videomappingem.

"Letos, když byl nouzový stav a zákaz shromaždování, tak abychom nemuseli rušit ohňostroj, což je vždy akce s masovou účastí, a zároveň abychom zabránili shromažďování lidí, tak jsme odpálili ohňostroj z pěti míst. Nakonec to mělo své kouzlo. Ve finále byly vynikající ohlasy, dívali se i lidé z okolních obcí, z kopců nad Dobřany. Myslíme si, že je to i dobrá cesta, jak to udělat," řekl Martin Sobotka.

Dobřanský ohňostroj odpálí 1. ledna v podvečer proškolení dobrovolníci ve stejnou chvíli z míst tvořících prstenec kolem města. Šestiminutový až sedmiminutový ohňostroj přijde na 45 tisíc korun, jako jiné roky, když se odpaloval z jednoho místa. Bude podobně dlouhý a pestrý, jen některé rachejtle nebudou vystřelované tak vysoko. "Jsou kolem města i místa, odkud mohou lidé vidět i všech pět odpalovacích míst najednou," dodal starosta.

Novoroční ohňostroj si po přestávce vynucené pandemií koronaviru užijí 1. ledna na náměstí v Domažlicích, město ale apeluje na obyvatele, aby při sledování světelné show dodržovali platná epidemická opatření, řekl mluvčí radnice Josef Babor. Ohňostroj budou mít také v Klatovech či ve Spáleném Poříčí, naopak v Plzni nebude.

"Vedení městského obvodu Plzeň 3 tradičně organizuje novoroční ohňostroj na náměstí Republiky. Od jeho pořádání ale letos vedení ustoupilo a rozhodlo se nahradit Plzeňanům ohňostroj jinak, a to unikátní instalací vánočního stromu na vodní hladině Borské přehrady. Plovoucí vánoční strom byl rozsvícen 1. prosince a zářit bude až do svátku Tří králů," informovala mluvčí obvodu Alena Marešová.

Národní parky vyzývají veřejnost, aby se vzdala silvestrovských ohňostrojů v přírodě

Zástupci všech čtyř českých národních parků vyzývají veřejnost, aby se vzdali ohňostrojů a petard, pokud budou slavit Silvestra na horách nebo jinde v přírodě. Apelují na to, že uprostřed zimy příroda potřebuje klid. V národních parcích navíc...

V Rokycanech nebude novoroční ohňostroj, podle místostarosta Jana Šaška ale nebyl ani jiné roky, taková tradice ve městě není.

V některých městech se rozhodli i s ohledem na bezpečnost, na zvířata a životní prostředí nahradit tradiční ohňostroje zábavou využívající moderní technologie. Pro videomapping se rozhodli například ve čtyřtisícových Blovicích na Plzeňsku nebo v sedmitisícovém Stříbře na Tachovsku.

V Blovicích ještě před pandemií rozhodli, že od pořádání ohňostroje ustoupí. "Místo toho jsme měli připravený nový videomapping, který jsme ale nakonec nemohli kvůli nouzovému stavu uskutečnit, takže bude mít premiéru až teď 1. ledna," řekl starosta Robert Zelenka.

Stříbro mělo na letošního 1. ledna připravený ohňostroj, který nakonec kvůli nouzovému stavu odřeklo a odpálilo ho při odložených městských slavnostech v září. Na 1. ledna 2022 se náměstí rozsvítí videomappingem.

"I když videomapping je asi šestkrát dražší než kolik nás stál ohňostroj, podařilo se nám sehnat sponzora, firmu z průmyslové zóny, takže pokud se pandemická situace nezhorší a bude možné pořádat venkovní akce, budeme 1. ledna promítat videomapping na radnici," řekl místostarosta Karel Lukeš.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky ohňostroj, oslavy, Nový rok, videomaping, Plzeňský kraj, video mapping, nouzový stav, pandemie covidu-19, Martin Sobotka, Dobřany, Plzeň, Jan Šašek, Blovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.