Z rozpočtu města Plzně na rok 2022 půjde 329 milionů na stavbu vědeckotechnického parku TechTower, který vzniká postupnou přestavbou bývalých kasáren a pivovaru Světovar. Jedná se o největší investici města na příští rok a už ji odsouhlasilo městské zastupitelstvo. Stavba za více než 570 milionů korun by mohla být hotová do konce příštího roku, nelze ale vyloučit, že se termín dokončení ještě o něco protáhne. Před rokem zastupitelstvo přikleplo pro TechTower navíc 75 milionů korun, protože se stavba oproti původnímu projektu nečekaně prodražila.
Objekt TechTower bude sloužit inovačním firmám, cílem je podpora začínajících společností a mladých podnikatelů. Chybět nebudou kancelářské prostory, ani prototypové dílny, laboratoře, konferenční sál, zasedací místnosti včetně stravovacích prostor s kuchyňským zázemím.
S budováním projektu TechTower se začalo už loni na jaře. „Přestavbou prochází dva objekty – Ležácké sklepy s dvaatřicetimetrovou vodárenskou věží a bývalá správní vila. Vodárenská věž, která dala celému projektu jméno, zůstane zachována a bude v ní k vidění expozice o historii areálu,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa (ODS).
Areál bývalého Světovaru byl postaven na konci první světové války jako konkurence Prazdroji. Tehdy šlo o nejmodernější pivovar v Rakousku-Uhersku. Ležácké sklepy byly vybudovány z kvalitního železobetonového skeletu s klenbovými skořepinami a cihlovými vyzdívkami. „Celý objekt Ležáckých sklepů se vlastně skládá ze dvou částí a my jsme využili toho, co nám už nabízel. V jeho nižší části je nádherná původní hala. Stačilo jen navrhnout velkorysý venkovní nástup a vytvořit nádvoří,“ popsala Tereza Vojtěšková architektonické řešení hlavního objektu.
V prvním patře vily vzniknou kanceláře Správy informačních technologií města Plzně, podcastové studio a kanceláře pro startupy i na pronájem. V o objektu je zabudovaný i bazén. „Takové zadání jsem řešila poprvé. Současně jsme museli vyřešit i prosvětlení celého objektu. Tím, že je objekt chytře postavený jako skelet, nám však umožnil probourání velkých oken i vložení bazénu, který je hluboký deset metrů,“ řekla Vojtěšková. Bazén však nebude sloužit k plavání, ale k testování podvodních robotů v rámci projektu Správy informačních technologií (SIT) města Plzně.
„Prostory pak budou sloužit nejen k testování, ale i k výcviku práce s roboty v rámci složek integrovaného záchranného sytému,“ popsal plány ředitel SIT Luděk Šantora. Ten věří, že díky TechToweru vznikne komunita mladých lidí, z nichž se budou generovat špičkoví odborníci pro regionální firmy nebo zakladatelé startupových firem, které budou přinášet unikátní řešení, investiční i pracovní příležitosti.
Středa, 16. prosince 2020, 17:00
Stavba vědeckotechnického parku TechTower, který buduje město Plzeň v areálu bývalého pivovaru Světovar na Slovanech se nečekaně prodraží oproti původnímu projektu o 75 milionů korun. Na jednání zastupitelstva na to upozornili před schvalováním...
Při loňském schvalování rozpočtu města na rok 2021 muselo zastupitelstvo schválit navýšení rozpočtu pro TechTower o 75 milionů. Bez těchto peněz by nebylo možné rozjetou stavbu dokončit. Jedním z důvodů prodražení stavby byl fakt, že ke 100 let staré budově neexistovaly žádné projektové plány a byla v jiném stavu, než se původně předpokládalo. Další navýšení nákladů podle technického náměstka primátora Pavla Šindeláře vzniklo chybou při projektové přípravě.
Za částku 28 milionů korun pořídí Plzeň do TechTower základní potřebné vybavení vybraných kanceláří a poloprovozních prostor i vybavení společných prostor. Město na to získá dotaci ve výši 14 milionů korun z ministerstva obchodu a průmyslu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.