Zchátralý teletník se proměnil na mezigenerační a volnočasové centrum. Jedná se o jediné zařízení svého druhu na severu Plzeňska. Unikátní jsou také takzvané mikrojesle určené jsou pro děti ve věku od půl roku do tří let. Rekonstrukce prostor trvala dva roky a vše se podařilo díky sponzorům a darům od tří desítek firem. Pomoc nabídli také řemeslníci i místní obyvatelé.
Projekt Vochomůrky založily před třemi lety dvě maminky na mateřské dovolené. Chtěly pořádat akce pro děti i pro dospělé. Chybělo jim však zázemí. Nejprve spolek působil v obecních prostorách. Díky podpoře z Evropského sociálního fondu se mohly zakladatelky posléze porozhlédnout po vlastním objektu. Lucie Boubelová a Lucie Klusoňová tedy začaly zjišťovat informace o opuštěných objektech v obci. Nakonec došly až k bývalému teletníku.
Stavba byla ale v dezolátním stavu. Výměnou muselo projít vše od střechy až po okna. Jelikož měl navíc teletník do budoucna sloužit zejména dětem, bylo třeba se ohlížet i na specifické nároky jako bezpečnost či odolnost. Momentálně se podařila zrekonstruovat zhruba třetinu objektu.
„V nových prostorách budeme pořádat úplně všechno, od výuky přes tábory, divadélka, besedy, čtení, kulturní akce, plánujeme kino a další," uvedla Boubelová. V budoucnu plánují v obnově teletníku pokračovat a zřídit tam malotřídní vesnickou školu a kulturní koutek s galerií, knihovnou a muzeem.
Mikrojesle jsou určeny pro děti ve věku od půl roku do 3 let. Zaměřené jsou na pozvolné začleňování dětí do menšího kolektivu. Projekt je unikátní zejména tím, že mikrojesle jsou pro zaměstnané rodiče zcela zdarma. O děti pečuje chůva či zdravotní sestřička a typické jsou svou domácí atmosférou.
Ve školkách je 12 učitelek a kolem 60 lidí pracuje v centru na dohodu jako lektoři. „Tím, že se obec rozrostla, tak máme ve školce hodně dětí, a část jich chodí sem do dětských skupin," přiblížil Bohuslav Ebermann, starosta Vochova s 1100 obyvateli. Pokud spolek požádá o peníze na akci, tak jim obec přispěje, uvedla zastupitelka Drahoslava Vajnerová. Peníze na platy získaly jesle jako jedny z deseti v ČR z Evropského sociálního fondu.
Náklady na rekonstrukci pokryli sponzoři z 90 procent. Na zbytek poskytli půjčku členové spolku, jichž je registrovaných kolem 300. „S naším záměrem jsme oslovili výrobce stavebních materiálů, kteří s námi šli do sponzorství nebo do partnerství s minimální spoluúčastí. Firmy byly nadšené z našeho projektu," řekla druhá zakladatelka Lucie Klusoňová. Například firma Rigips poskytla veškerý materiál za symbolickou korunu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.