Počasí dnes10 °C, zítra8 °C
Neděle 24. listopadu 2024  |  Svátek má Emílie
Bez reklam

Místo rentgenu využívají v terénu záchranáři detektor kovu, když hledají v krku labutě zaseklý rybářský háček

Mládě labutě s rybářským vlascem omotaným kolem zobáku a zamotaným chuchvalcem trávy, jenž uvízl v krku a bránil tak polykání potravy, zachraňovali experti z plzeňské záchranné stanice živočichů na rybníku u Vejprnic. Bez jejich bleskové pomoci by bylo mládě odsouzeno k trýznivé smrti hladem.

A za vším tím je jen starší smotek dva a půl metru dlouhého rybářského vlasce o síle 0,20 mm, bez háčku, splávku či olůvka. Prostě jen takový nenápadný, relativně neškodný chomáč silonu povalující se u vody možná už i několik let. Jenže právě tenhle chomáč dokáže zabít třeba i dospělou labuť natož pak její mládě.

Své o tom ví i paní Gabriela Černá, která již několik měsíců chodí sledovat a fotografovat labutí pár se třemi mláďaty na rybník pod železniční tratí u nové cyklostezky u Vejprnic. K rybníku za labutěmi chodí každý den, někdy i dvakrát denně. Tento týden si všimla neobvyklého chování jednoho z mláďat. Mládě méně konzumuje potravu, zaostává, hodně pije a na krku je viditelná boule, která se stále zvětšuje. Evidentně má zvíře nějaké zdravotní problémy ale proč, to nikdo nevěděl.

Obrátila se proto s žádostí o pomoc na plzeňskou záchrannou stanici živočichů. „Už z doručeného videa a fotografií bylo patrné, že labutí mládě má v krku zachycené cizí těleso. Navíc na lokalitě se hojně provozuje sportovní rybolov a případy polknutých rybářských háčků či vlasců zde řešíme každoročně,“ konstatoval šéf záchranné stanice Karel Makoň.

Jediný problém, který záchrannou akci ten den na lokalitě komplikoval, byla skutečnost, že labutí pár je zde poměrně plachý a většinu svého času tráví ukrytý v rozsáhlém porostu nepřehledného rákosí. Ptáky bychom sice pomocí dronu určitě našli, ale dostat je ven na otevřenou vodní hladinu, či na kus rohlíku k ruce bylo už nereálné, a tak jsme akci přesunuli na druhý den.

I když se jednalo o plaché labutě, zkušené expertce Haně Makoňové se podařilo labuť na vodě doskočit a odchytit. Bylo vidět, že rybářský vlasec je zachycen za horní čelist zobáku. Díky tomu se podařilo smotek obalený trávou a blokující průchodnost jícnu a potravy do žaludku z labutího mláděte přímo na místě vytáhnout.

„Je to vždy o určitém cviku, zkušenosti a odvaze. Zjistit, zda na konci vlasce není rybářský háček je bez RTG venku v terénu vždy problém. Nově jsme si proto pořídili i detektor kovů, který nám přítomnost háčku rovněž nepotvrdil. I přesto smotek potravy, zejména trávy, byl už tak velký, že labuť by postupně chřadla a slábla, až by uhynula, přičemž sama si pomoci nemohla,“ vysvětlil zákrok Karel Makoň.

Tak trochu štěstím v neštěstí byla skutečnost, že vlasec polkla tak šikovně, že zůstal zachycen na horní čelisti a nemohl se posunout do žaludku, kde by jí způsobil úplně stejný problém, končící však úhynem zvířete.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Gabriela Černá

Štítky záchrana labutě, zaseklý rybářský háček, háček v krku, záchranná stanice živočichů, Karel Makoň, rybník, tráva, Vejprnice, kovy, terén

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Místo rentgenu využívají v terénu záchranáři detektor kovu, když hledají v krku labutě zaseklý rybářský háček  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.