sobota 18. září 2021 Kryštof

Pasažéři zranění při dnešní srážce vlaků mají nárok na odškodnění, částky půjdou do milionů korun

Desítky zraněných z dnešní srážky dvou osobních vlaků na Domažlicku mají jednoznačně nárok na odškodnění, a to i když nemají životní pojištění a podobně. Jeho výše bude určena podle následků, čím budou vážnější, tím částka poroste. Například u zlomenin a operací podle mých zkušeností půjde o stovky tisíc korun. Potvrdil to Tomáš Beck, expert na odškodnění společnosti Vindicia.

Odškodnění přitom zahrnuje nejen bolestné, ale také ošetřovné, cestovné, ztížení společenského uplatnění, kompenzaci psychické újmy a náhradu ušlé mzdy, to vše podle Metodiky Nejvyššího soudu.

Při dnešní nehodě tři lidé zemřeli, čtyři jsou je ve vážném stavu a čtyři utrpěli středně těžké zranění. Desítky lidí mají lehčí zranění a jsou mimo ohrožení života. Jsou potlučení, pomlácení, poškrábaní, informovala mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová.

„Bohužel došlo i ke ztrátám na životech, právo na odškodnění tak mají pozůstalí po obětech nehody. Nejde přitom jen o blízké příbuzné, ale o kohokoliv, kdo prokáže, že měl k oběti nadstandardně dobré vztahy (např. celoživotní přítel). Zde odhaduji odškodnění na miliony. V případě, že by při nehodě přišel o život strojvůdce, bude se tento případ posuzovat jako pracovní úraz s následkem smrti. V těchto situacích všechny částky pro cestující pokrývá pojišťovna, u které je dopravce pojištěný,“ uvedl Tomáš Beck.

„Poškozeným důrazně doporučujeme, aby si od Policie ČR, případně dalších zasahujících složek nechali potvrdit, že byli účastníky nehody. Zdravotní a psychické potíže totiž nemusí pociťovat ihned. Bolesti hlavy a páteře, stejně jako psychická traumata, se mohou objevit až s odstupem, kdy bude poškozený muset dokazovat, že potíže vznikly následkem nehody. Potvrzení policie o účasti na nehodě v tom výrazně pomůže,“ dodal expert na odškodnění.

Srážka Západního expresu s jednotkou Regio shark na Domažlicku je největší železniční nehodou od minulého léta, kdy si desítky zraněných vyžádala čelní srážka dvou osobních vlaků na jednokolejné trati u obce Pernink na Karlovarsku. Tam 7. července zahynuli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno. Jednu oběť a 35 zraněných měla nehoda z loňského 14. července na kraji Českého Brodu, kde osobní vlak narazil do stojícího nákladního expresu. Srážka osobního vlaku, který jel loni 9. září z Klatov do Domažlic, s diagnostickou soupravou tvořenou lokomotivou a měřicím vozem, si vyžádala 19 zraněných.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje

Štítky nehoda na železnici, srážka dvou vlaků, odškodnění, náhrada škody

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.