Počasí dnes10 °C, zítra6 °C
Úterý 26. listopadu 2024  |  Svátek má Artur
Bez reklam

Únik toxických látek a smrt tří zaměstnanců podle firmy nezavinila technická závada

Červnový únik jedovatých plynů v areálu odpadové společnosti SUEZ CZ v Plzni-Skvrňanech, po němž zemřeli tři zaměstnanci, nezpůsobila technická závada ani chyba řídícího softwaru, uvedla dnes firma v tiskovém prohlášení. Přestože policejní vyšetřování události na lince na zpracování kapalných průmyslových odpadů pokračuje, společnost považuje za důležité informovat o dosavadních poznatcích z interního vyšetřování, uvedla mluvčí Kateřina Kodadová.

Podle informací hasiči předali veškerá zjištění krajské policii, která věc prověřuje pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. „Veškeré okolnosti případu jsou předmětem dalšího šetření a čekáme na výsledky znaleckých posudků a odborných vyjádření," uvedla dnes krajská policejní mluvčí Ivana Jelínková. Firma podle Kodadové od počátku poskytuje součinnost při vyšetřování, průběh ani detaily ale nemůže komentovat. Automatizovaná linka, odkud toxické látky unikly, je stále odstavena.

„Bezprostředně po havárii jsme pozůstalým poskytli psychologickou pomoc a schválili mimořádný finanční dar. Jednáme o výplatě jednorázové finanční náhrady pro pozůstalé. Naším cílem je, aby částka byla vyplacena co nejrychleji. Proto jsme pozůstalým nabídli, že ji vyplatíme bez ohledu na výsledky oficiálního vyšetřování," řekl generální ředitel SUEZ CZ Zdeněk Horsák. Podle mluvčí budou vyplacené náhrady v řádu statisíců korun.

David zemřel v práci při úniku jedovatého plynu, teď chtějí přátelé pomoci rodině a založili sbírku

Obrovská tragédie otřásla životem rodiny z Příchovic na jižním Plzeňsku. Otec dvou dětí před týdnem tragicky zahynul při úniku toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech. Byl to společenský člověk a miloval život, shodují se místní obyvatelé...

Hala, v níž k havárii došlo, byla podle Kodadové po ukončení zásahu v sobotu 19. června vyčištěna, bezpečnostní technologie a ventilace prošly revizí. „Kontrola linky na zpracování kapalného odpadu potvrdila, že je po technické i bezpečnostní stránce v pořádku," řekla.

Tragédie už se nesmí nikdy opakovat

Podle ředitele pro řízení rizik SUEZ CZ Petra Knězů byla motivací pro interní vyšetřování snaha zjistit, co se přesně stalo, a přijmout opatření, aby se tragédie neopakovala. Firma chce oddělit dvě podle ní nesouvisející události, a to samotnou havárii a zvýšený zápach v týdnu před havárií.

„Zápach pocházel z nezvykle silně odorizovaného odpadu, který obsahoval nadměrné množství merkaptanů - neškodných, leč velmi silně zapáchajících plynů, které se využívají k indikaci látek, jež by jinak nebyly cítit. S merkaptany přišel do styku snad každý, kdo má doma plynovou troubu, sporák nebo plynový kotel," vysvětila mluvčí. Dva dny před nehodou byl podle jejích slov schválený postup na eliminaci nepříjemného zápachu. Ten však neměl nic společného s nehodou, která se stala 18. června v jiné části areálu a byla časově úzce a jasně ohraničenou událostí, dodala.

Neštěstí se stalo 18. června dopoledne, na místě zemřeli dva lidé, třetí o den později. Z areálu unikly toxické látky na bázi síry ve vysokých koncentracích. Únik zasáhl sedm lidí, do nemocnice byli převezeni čtyři. Událost si vynutila dočasnou uzavírku Vejprnické ulice. Hasiči na místě ukončili zásah o den později.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto HZS PK

Štítky únik chemikálií, hasiči, záchranáři, Plzeň, SUAS, jed, havárie, odpad, SUEZ CZ a.s., Suezský průplav

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Únik toxických látek a smrt tří zaměstnanců podle firmy nezavinila technická závada  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.