neděle 16. května 2021 Přemysl

Bolevák Plzeňákům nevyschne, chybějící vodu nechá město po úpravě přivést z Berounky

Je rozhodnuto a je jasné, že Velký bolevecký rybník, který se kvůli suchu v posledních letech potýká vody, bude doplňován upravenou vodou z řeky Berounky. Říční voda se bude upravovat na požadované parametry v nově vybudované úpravně ve stávajícím areálu čistírny odpadních vod (ČOV) v Jateční ulici. Odtud se pak bude přečerpávat do Velkého boleveckého rybníka.

Současným zdrojem vody této významné plzeňské rekreační plochy je kromě srážek především Bolevecký potok, který však rybník nedokáže dostatečně naplnit. Navíc pokračuje v okolí nádrže výstavba nových domů, v jejímž důsledku se rybník méně plní srážkovou vodou. Město tedy rozhodlo o zahájení kroků k záchraně rybníka a jeho doplnění vodou z jiných zdrojů. O projektu rozhodli radní města Plzně.

„Navrženy a prozkoumávány byly tři možnosti. Uvažovalo se o vodě čerpané z nově provedených vrtů v areálu stávající ČOV, dále o upravené vodě z blízké řeky Berounky a třetí možností bylo doplnění rybníka přečištěnou vodou z ČOV. Jako nejvhodnější se ukázalo dotovat rybník vodou z Berounky,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Podle něj investice do tohoto projektu představuje dle současného odhadu zhruba 30 milionů korun. Do konce října 2021 by měla být zpracována projektová dokumentace. Pokud vše půjde podle plánu, rybník by se mohl začít doplňovat vodou z Berounky v druhé polovině roku 2022.

Pokles hladiny rybníka je vykazován od mimořádně suchého roku 2017. Tehdy došlo k jejímu snížení asi o 50 centimetrů, v roce 2019 byl zaznamenán pokles o 90 centimetrů. V listopadu 2020 byla hladina rybníka již asi 1,35 metru pod dlouhodobým normálem. „I když rok 2020 již nebyl považován za suchý, docházelo k dalšímu poklesu hladiny. Je tedy evidentní, že nádrž má spojitost s hladinou podzemní vody. Ta v minulých letech klesla na velmi nízkou úroveň a v loňském roce nebyla saturována,“ upřesnil technický náměstek. V rybníku ubylo celkem 600 tisíc metrů krychlových vody.     

Loni na jaře se provedl zkušební vrt v areálu ČOV a zkoumala se jeho vydatnost a složení vody. Voda byla poměrně kvalitní, avšak vydatnost vrtu byla nedostatečná (mezi 0,6 – 0,8 l/s). K doplnění rybníka je zapotřebí minimální vydatnosti zdroje 15 l/s.  „Aby se mohlo do rybníka dostat potřebné množství vody, muselo by být provedeno minimálně 20 vrtů, což by zabralo celý rozvojový pozemek areálu ČOV,“ vysvětlil náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule (TOP 09). 

Náměstek Vozobule doplnil, že v září začali odborníci zkoumat vodu z Berounky a zkoušet její čištění. Došli k závěru, že voda by byla po úpravě pro dotaci rybníka vhodná. V závěrečné fázi koncem letošního ledna byl ukončen i průzkum vhodnosti přečištěné vody z ČOV. Bylo však zjištěno, že obsahuje velké množství nerozpuštěných i rozpuštěných látek a chemické složení neodpovídá požadovanému výstupu. Velká byla zejména přítomnost fosforu. Tuto variantu tedy odborníci nedoporučili.   

„Na doplnění vody z Berounky máme i předběžný příslib správce vodního toku, tedy Povodí Vltavy, odebírat vodu v množství do 20 l/s s výjimkou nízkých vodních stavů. Předpokládáme odběr v profilu řeky nad ČOV a možnost čerpání 270 dnů v roce. Při množství 20 l/s by se měsíční načerpané množství mělo pohybovat kolem 52 tisíc metrů krychlových, což by znamenalo vzdutí hladiny o zhruba 11 centimetrů,“ upřesnil náměstek Michal Vozobule. Dodal, že v těchto předpokladech však nejsou uvažovány jakékoli vnější vlivy, tedy výpar, srážky, saturace podzemní vody a další faktory.

Experti vymýšlejí nejlepší způsob, jak dostat zpět vodu do vysychajícího Boleváku

Nedostatek vody v soustavě Boleveckých rybníků, které slouží jako oblíbené místo pro koupání Plzeňanů se probíral i na posledním jednání plzeňského městského zastupitelstva. Technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) informoval, že se...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Plzen.eu

Štítky Bolevecké rybníky, Bolevák, koupání, nedostatek vody, čerpání vody, úpravna vody, Berounka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Alena Poslední

Voda mizí především od doby, kdy byly postaveny na břehu nové domy a na poli silnice, jelikož rybník byl průběžně doplňován spodními prameny stékajími od Mikulky. Tyto prameny byly svedeny do kanalizace a teď se všichni diví, že tam není voda. Odpovědnost za to má ten , kdo se jako vodohodspodář o rybník "stará". Jenže lidská blbost a bezohlednost stojí poplatníky hromadu peněz jako teď za nový projekt doplnění vody z Berounky. Stačil by selský rozum. Jenže na rúzných dotacích se zas někdo přiživí , že? Nejraději bych podala žalobu na "neznámého" pachatele, ale bylo y to zřejmě zbytečné....

úterý, 16. února 2021, 14:45

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.