sobota 2. července 2022 Patricie

Pracovníci záchranné stanice už opravili zničenou bobří hráz, po pachateli se pátrá

Protrženou bobří hráz v lokalitě u Nýřan na Lučním potoce pod TESLOU, kterou poškodil zatím neznámý pachatel se už podařilo opravit. Pracovníci záchranných stanic se při práci pořádně zapotili i namočili a vypuštěný mokřad, kde žijí desítky chráněných druhů živočichů, už se zase začíná plnit vodou. Muže, který bobří hráz zničil, zachytila přímo při činu fotopast.

„V první řadě bylo nutné proděravěnou bobří hráz opravit, obnovit a zabezpečit. To jsme samozřejmě po domluvě s příslušným státním orgánem ochrany přírody udělali okamžitě, co jsme zjistili, že je hráz poškozená. Nebyla to zrovna snadná práce a nejednalo se o rozhodování od zeleného stolu, ze kterého jsme častokrát obviňováni,“ konstatoval šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

Aktuálně Makoň zpracovává o případu nelegálního poškození bobří hráze podklady pro policii a Českou inspekci životního prostředí. Pracuje se také na ztotožnění muže, kterého fotopasti vyfotografovaly při ničení hrází. O případu jsme informovali zde

Působením bobrů vznikl na zmíněné lokalitě mokřad. Původně vysušený obrovský rybník s ostrůvky dnes lesní a zemědělské plochy, donedávna z větší části v majetku města Plzně. Ve hře je na tomto místě vyhlášení unikátní přírodní rezervace, spravované Plzeňským krajem. Cíleným poškozováním hráze dochází k ovlivnění výšky vodní hladiny na okolních plochách, což poškozuje celý biotop a jeho rovnováhu. Navíc se tak mrhá vodou, která je v mokřadu zadržena, čistí se a posiluje podzemní prameny okolních obcí.

Podobné ničení bobřích hrází se děje i u Kozolup a Lochousic. Vznikající tůně nejenom, že zadržovaly a čistily vodu, která teče například do rybníků, ale hlavně zachycují přívalové deště se splavovanou ornou půdou.

Hodnocení článku je 72 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Táňa Typltová

Štítky DESOP, bobří hráz, zničená bobří hráz, mokřad, Karel Makoň, fotopast, pachatel, ochrana přírody

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.