So 22. 8. 2026Bohuslav
Zprávy

Novoroční videomapping sklízí obrovskou kritiku. Radši nic než tohle, vzkazují lidé

Zuzana Pešková3 minuty čtení3. 1. 2026, 7:01
ANKETA: Novoroční videomapping sklízí obrovskou kritiku
ANKETA: Novoroční videomapping sklízí obrovskou kritiku · Foto: se svolením MO Plzeň 3

Zklamání. Tímto slovem by se daly shrnout pocity, s jakými odcházeli Plzeňané z náměstí Republiky. Místo klasického novoročního ohňostroje totiž centrální městský obvod připravil videomapping, který podle debat na sociálních sítích příliš ohlasů nesklidil. Kvůli novele zákona o používání zábavní pyrotechniky byly letos silvestrovské oslavy všude trochu jiné. V Plzni se ohňostroj nemohl konat kvůli včelám na střeše magistrátu.

„Tisíce lidí přišly přivítat nový rok s Trojkou na náměstí Republiky. Ze zvoničky je pozdravili starosta David Procházka (ANO) a místostarosta Ženíšek Ondřej (TOP 09). Společně se zaplněným náměstím pak odpočítali téměř osmiminutový novoroční videomapping. Promítal se na budovu pojišťovny a postupně ukázal proměny celého roku, kterým provázel ikonický plzeňský andělíček,“ uvedl centrální městský obvod, který akci pořádal.

Pomyslným průvodcem v rámci videomappingu byl slavný andělíček Ošahánek. Mezi lidmi to ale moc úspěchů nesklidilo. „Za moc to nestálo, doufala jsem alespoň v něco zábavného, humor, příběh. Původně jsem předpokládala nějakou světelnou show a ne jedno stanoviště z Blik Bliku,“ uvedla například Jana S.

Anketa týdne
Líbil se vám novoroční videomapping?
Anketa ukončena
Je mi to jedno. Na takové akce nechodím.26 %
Nelíbilo se mi to. Raději bych ohňostroj třeba na jiném místě.57 %
Nápad dobrý, provedení ale mohlo být lepší. 5 %
Ano. Je to vkusná náhrada za ohňostroj.11 %
Celkem hlasovalo 923 čtenářů
Související článek: Novoroční videomapping sklízí obrovskou kritiku. Radši nic než tohle, vzkazují lidé →

„Kdyby byl videomapping alespoň na katedrále, mělo by to úplně jiné kouzlo,“ myslí si Nikol T. „Velké zklamání, ohňostroji to nesahá ani po kotníky,“ doplnila Petra T.

V souvislosti s ohňostrojem jsme se v anketě ptali našich čtenářů, zda by se bez ohňostroje obešli. Celkem hlasovalo přes 1300 lidí, přičemž drtivá část (86%) uvedla, že ohňostroj klidně oželí. 

„Videomapping byl trapný, vůbec to nemělo nic společného se Silvestrem. Než takové kraviny, tak radši nic. Odcházeli jsme zklamaní. Ani po ukončení projekce nebyla od lidí žádná odezva. Po ohňostroji tomu bylo úplně jinak. Všichni byli nadšení. To se o videomappingu nedá říct. I na náměstí bylo míň lidí,“ postěžovala si Jana L. „Videomapping táhnul lidi před 10 lety, dneska světelnou show dělají drony,“ napsal Filip F.

„Pokud chtějí omezit ohňostroje, tak si myslím, že musí města pořídit drony na světelnou show. Není to levný, ale když si vymyslí, že tohle je zakázaný, musí mít něco, čím to nahradí a projekce na zeď fakt nenahradí ohňostroj,“ dodal další diskutující.

„Mně se videoprodukce líbila, díky za ni. Samozřejmě, že s ohňostrojem to nelze srovnávat. Přesto jsem přesvědčen o tom, že to bylo kvalitní,“ napsal Luboš I. jako jeden z mála. Pochvalných komentářů byste totiž na sociálních sítích moc nenašli. Debata se navíc stočila obecně k zákazu ohňostrojů, což mnoho lidí kvituje. Novela omezující používání zábavní pyrotechniky začala platit 1. prosince 2025. Řada měst ještě čekala, jakých zón se to bude týkat a třeba v Klatovech akci posunuli zhruba o kilometr. O přesunutí třetí plzeňský městský obvod neuvažoval, protože taková akce podle něj zkrátka na náměstí patří. Narychlo proto domluvili alespoň videomapping. 

Nový zákon zakazuje odpalovat pyrotechniku blízko škol, nemocnic nebo zvířecích útulků. Mezi taková místa patří i registrované chovy, kam patří třeba včelstva. A právě včelí úly na střeše magistrátu jsou důvodem, proč je centrum Plzně v ochranné zóně. Seznam zakázaných míst ukazuje mapová aplikace ministerstva zemědělství. 

Jak hodnotíte tento článek?

Diskuze

2

Diskuze je moderovaná. Prosíme o slušnou komunikaci.

Komentují jen přihlášení
JF
Jaroslav Fleissig3. 1. 2026, 15:16
Dnes už můžeme říkat pravdu a nebojme se toho i přes křik, nadávky, mazání příspěvků a vyhrožování.
LD
Leopold Dočekal3. 1. 2026, 9:07
Rád bych se vyjádřil,ale díky "svobodnému projevu" a hlavně cenzuře ,která by to smázla,nebudu to komentovat.

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Ještě letos začnou z Plzně do Mnichova jezdit rychlíky nového dopravceZprávy

Ještě letos začnou z Plzně do Mnichova jezdit rychlíky nového dopravce

Už v prosinci začne mezinárodní linku Ex36 z Prahy přes Plzeň a Domažlice do Německa zajišťovat nový dopravce. Leo Express plánuje sedm párů spojů denně a nasadí moderní vozy s klimatizací, Wi-Fi a audiovizuálním systémem.

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasněZprávy

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasně

Plot už dávno není jen hranicí pozemku. Majitelé domů od něj dnes čekají soukromí, skvělý vzhled, bezpečí pro děti i domácí mazlíčky, a hlavně co nejmenší starosti do budoucna. Zkušenosti společnosti Ploty Dobrý z tisíců realizací po celé republice ukazují, jak se požadavky českých zákazníků na oplocení za poslední roky proměnily.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook