Mladí ukrajinští kurýři vybírali pro podvodníky miliony. Policie je chytila při předání peněz

Autoři | Foto Se svolením Policie České republiky

Přímo při předání peněz v případě rozsáhlého kyberpodvodu zadrželi policisté z Klatov dva osmnáctileté Ukrajince, kteří plnili úlohu kurýrů. Podvodníci z padesátiletého muže vylákali kolem 3,5 milionu korun. Při poslední předávce peněz ale na kurýry čekali i kriminalisté.

„Začátkem letošního června objevil na internetu padesátiletý muž z Klatovska nabídku na výhodné investování a zhodnocení finančních prostředků. Po zaregistrování na webových stránkách byl kontaktován neznámým mužem, který mu sdělil informace ohledně investic a následný postup. Vše probíhalo podle scénáře, který podvodníci v posledním období hojně využívají. Jedná se o předávání finanční hotovosti neznámým osobám, tzv. kurýrům, na předem určeném místě,“ popsal případ mluvčí policie Michal Schön.

Podle instrukcí podvodníků postupoval i zmíněný muž, který během jednoho měsíce v několika případech předal peníze ve výši přes tři miliony korun. „Na konci minulého týdne byl muž opět kontaktován neznámým mužem a instruován k dalšímu předání peněz. Jednalo se o částku přes 700 tisíc korun. Tomuto předání na začátku týdne byli přítomni i klatovští kriminalisté, kteří ihned po předání peněz na místě zadrželi dva osmnáctileté cizince,“ uvedl mluvčí policie.

Policejní komisař následně zahájil trestní stíhání obou mužů, které obvinil ze zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti spáchaného ve stadiu pokusu ve formě spolupachatelství, a současně podal podnět k návrhu na vzetí obou mužů do vazby, který soud akceptoval. V případě, že soud uzná oba muže vinnými, hrozí jim trest odnětí svobody až na šest let.

Podle serveru Novinky.cz se jedná o Ukrajince, kteří těsně před dovršením věku 18 let utekli z Ukrajiny do Česka, aby nemuseli narukovat k armádě a poté jít do války. Nelze vyloučit, že podobných kurýrů pracuje pro kyberšmejdy mnohem více.

Hodnocení článku

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky ukrajinští kurýři, vybírali peníze, peníze pro kyberšmejdy, zadrženi při činu

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.